Vdovec hledá nevlastní dceru. V románu od autora Předčítače dojde k neonacistům

Aleš Palán Aleš Palán
13. 3. 2023 17:00
Tvorbu osmasedmdesátiletého německého prozaika Bernharda Schlinka charakterizují dva přívlastky: je společensky zodpovědná a zároveň přesná, co se týče vztahů a introspekcí. Autor slavného románu Předčítač, jehož adaptace z roku 2008 byla nominovaná na Oscara, to znovu potvrzuje v próze nazvané Vnučka.
Na sjednocení Německa ne všichni vydělali. Na ilustračním snímku z roku 1990 jsou dělníci z chemičky v obci Schkopau.
Na sjednocení Německa ne všichni vydělali. Na ilustračním snímku z roku 1990 jsou dělníci z chemičky v obci Schkopau. | Foto: Profimedia.cz

Novinka je upletená z nejniternějších pohnutek svých aktérů a chvílemi se nebezpečně blíží politickému manifestu. V českém překladu Jany Zoubkové ji nedávno vydal Odeon.

Vnučka je silnější v první polovině, tedy ve fázi hledání. Kultivovaný Kašpar se po smrti své ženy Birgit víceméně náhodou dozvídá důvody, které ji vedly k odcizení ve vztahu. Byla to zejména utajená existence dcery, kterou manželka opustila, než v polovině 60. let minulého století utekla z východního Německa do spolkové republiky. Od té doby dítě neviděla.

Spisovatel Bernhard Schlink.
Spisovatel Bernhard Schlink. | Foto: Profimedia.cz

Nyní, v dávno sjednocené zemi, se vdovec vydává do míst spojených s manželčiným mládím, aby nevlastní dceru vypátral. Ocitáme se v jakési road movie, která nevede primárně prostorem, ale časem a frustracemi. Kašpar bloudí v oblastech bývalé NDR, které na sjednocení Německa nevydělaly, nebo se v tom alespoň utvrzují. V jedné vesnici, mimochodem ležící nedaleko české hranice, pak vypátrá komunitu národovců či přesněji neonacistů. A v ní najde nejen hledanou nevlastní dceru, ale zejména dospívající vnučku. Rafinovaným trikem sázejícím na to, že nácek ještě více než po uskutečnění svých "bílých" vizí touží po penězích, se protagonista snaží docílit, aby dívku mohl několikrát do roka vídat.

Zde začíná druhá fáze vyprávění. Distingovaný sedmdesátník, vzdělaný knihkupec vědomý si německé historické viny, a jeho pubertální vnučka Sigrun, snící o čisté rase a věrnosti k půdě. Nic si nemůže být vzdálenější, pokud by si ti dva zároveň nebyli tak blízko. Jak setkávání této nesourodé dvojice dopadne? Bude to Pygmalion s dobrým koncem, nebo tragédie?

Karty si Bernhard Schlink ke druhé části namíchal skvěle. Příběh se mu ale chvílemi rozkládá do prefabrikovaných dialogů, které nepřesahují běžně hlásaná politická stanoviska. Kašpar se k názorovým úletům vnučky pokouší být chápavý a trpělivý, plaše jí nabízí chybějící vzdělání. To vše prostupuje jejich společné uhranutí vážnou hudbou. I tady Sigrun prochází různými fázemi: nejlepší hudba je bezpochyby ta německá. Jak je možné, že výjimečnou skladbu napsal například Francouz nebo Čech? A konečně: jak to, že ona sama nepozná, že nějaké dílo pochází z pera autora s židovskými kořeny? To by přece mělo být na první poslech jasné.

Schlink zkušeně vede niterný příběh k velkému finále, kdy oheň, se kterým si Sigrun hraje, opravdu začne pálit. Až pak přestává být Kašpar neinvazivní a razantněji prosazuje své principy. Už je však pozdě, zlo se stačilo projevit a roztočit se může jen další koloběh odplat.

Obal románu Vnučka.
Obal románu Vnučka. | Foto: Nakladatelství Odeon

Vnučka není primárně knihou o nových spolkových zemích a problémech, s nimiž se potkávají. Autor vytvořil zrcadlo německé zdrženlivosti a pojmenoval její limity. Ty jsou z historického kontextu pochopitelné, zároveň ale zodpovědné více k minulosti než k dnešku. V německém kontextu je pak cenné rovnítko, které Kašpar klade mezi extrémní pravici a extrémní levici. Je to přístup z Prahy pochopitelný mnohem snáze než z Berlína.

Německá společnost však není statická a Vnučka, německy vydaná roku 2021, v tomto směru také reflektuje minulost - alespoň tu politickou. Ruský vpád na Ukrajinu ukázal, že i německé politické špičky jsou schopny své postoje modifikovat. Všichni ti Kašpaři je mohou postupně následovat. Snad ještě není pozdě.

Kniha

Bernhard Schlink: Vnučka
(Přeložila Jana Zoubková)
Nakladatelství Odeon 2022, 341 korun, 328 stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy