Kromě Bergmana se Letní filmová škola zaměří i na Voskovcův pobyt v Americe a řeckou divnou vlnu

Kultura Kultura
5. 4. 2018 12:29
Letní filmová škola v Uherském Hradišti oznamuje, že po poctě Ingmaru Bergmanovi bude dalším pilířem programu sekce zaměřená na americké působení Jiřího George Voskovce a také projekce filmů, které se řadí do řecké divné vlny.
Jiří Voskovec v roce 1979, dva roky před svou smrtí.
Jiří Voskovec v roce 1979, dva roky před svou smrtí. | Foto: ČTK

Letošní Letní filmová škola v Uherském Hradišti se bude v sekci Češi v zahraničí věnovat zaoceánské kariéře Jiřího Voskovce.

Pořadatelé si kladou otázky: Co se s Voskovcem stalo při jeho druhém odjezdu do Ameriky v roce 1950? Jak se přihodilo, že byl skoro jedenáct měsíců internovaný na Ellis Islandu, aniž by místo mohl opustit? Filmová škola chce zároveň připomenout, že Voskovcova role porotce č. 11 ve Dvanácti rozhněvaných mužích režiséra Sidneyho Lumeta nebyla jediným zářezem v herecké kariéře v zámoří.

"V Americe Voskovec sehrál několik desítek filmových rolí, mnohokrát se coby hostující hvězda objevil v televizních seriálech a zajímavé bylo i jeho působení na newyorských divadelních scénách," vypočítává mluvčí akce Lenka Horáková. Na hercovo rodinné zázemí v kontextu jeho kariéry se pak zaměří dokument Libuše Rudinské Můj otec George Voskovec.

Sekce věnující se artové kinematografii letos prozkoumá filmy, které jsou spjaté s s politickou, společenskou i ekonomickou situací novodobého Řecka.

"Řecká krize, ztráta identity a všeobecný chaos v zemi se staly inspirací pro skupinu tvůrců, kteří ve svých filmech pracují s relativizací tradičních hodnot, násilím, černým humorem či absurditou. Vznikla kompaktní skupina filmů definovaná jako Greek Weird Wave," konstatuje hlavní dramaturg Jan Jílek.

Ve výběrů snímků "řecké divné vlny" diváci uvidí filmy Špičák od Yorgose Lanthimose, jenž na loňském festivalu v Cannes zvítězil se scénářem k filmu Zabití posvátného jelena, Attenberg Athiny Rachel Tsangariové či Strellu Panose Koutrase.

Už dříve Letní filmová škola oznámila, že vzdá poctu švédskému filmaři Ingmaru Brgmanovi, jenž by se letos dožil sta let. Během největší bergmanovské přehlídky se bude promítat 16 celovečerních snímků a tři dokumenty. Představit je přijede švédská historička a autorka vůbec první bergmanovské monografie Maaret Koskinenová i režisérova asistentka Katinka Faragová. Ta s Bergmanem spolupracovala třicet let.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy