Pátek, 14:00 - Karlovarský festival má několik jistot. Člověk tu potká u baru většinu známých od filmu, s nimiž se přes rok kamarádí i nevraživě přehlíží. Dohání tu lenost a vůbec filmy z Berlinale či Cannes. A v neposlední řadě vidí zase po roce stát hotel Thermal.
Je to zvláštní památník socialismu, v němž vznikne každoročně epicentrum pracovního tábora, kde jedni pracují na své slávě a druzí vydělávají na hypotéky nebo na alkohol. Pokud se lázeňský beton s chrastícími výtahy a socialistickým personálem nerozpadne, mohli by ho za sto let prohlásit za kulturní památku.
Korejcům by pak vysvětlovali, že se na hlavní kulturní události přelomu 20. a 21. století scházela česká kulturní, politická i společenská elita vedle humanitních intelektuálů zaměstnaných v reklamkách, studentů a pařící mládeže.
Na Thermalu je zvláštní i řada dalších věcí. Jakkoliv ho nazdobíte, vypadá pořád stejně a bizarně. V hermeticky uzavřených, chladných prostorách člověk přichází o zdraví a občas o kontakt se skutečností. Asi proto právě tady festival pořádá letos čtvrtý ročník panelu SPOLUPRÁCE S HOLLYWOODEM a sní o světové roli českého filmu i domácího prostředí.
V Thermalu můžete přecházet z filmu do filmu, jako by šlo o zájezd kolem světa. Na cestu dostali novináři k úvodní akreditaci festivalovou tašku (ti méně důležití papírový pytel) s přehlídkou českého tisku, plechovkou piva (jako fakt!) plus gumovými medvídky, pirátskou páskou a stylovacím krémem - dárky od partnerů festivalu.
V převleku za novinářského mravence jsem se do thermalského press centra vydal žádat o prebendy a hlavně rozhovory. Neboť tam se rozhoduje o tom, jací mediální partneři, zahraniční objížděči festivalů a náctiletí kluci a holky z webů jsou pro Vary důležití. Tak tedy americký herec David Morse nám na Aktuálně.cz letos nedá, ale Monte Hellman vypadá nadějně. Že tedy děkujeme.
A co může člověk čekat od letošního ročníku a co bude největší událostí? Návštěva Bondovy M Judi Denchové? Uvedení Turínského koně - možná posledního filmu maďarského démona Bély Tarra? Nebo skandálek či ranní gulášek na lázeňské snídani v Thermalu?
Filmoví vědci často vyčítají Varům nevyhraněnost programu, který vypadá jako divácká přehlídka. Pro jistotu tak dramaturgové letos zrušili sekci Otevřených očí, aby festival nevypadal jako canneské ozvěny; tamní tituly se rozpustily do sekcí Horizonty a Jiný pohled.
Ta druhá se jeví zajímavě, nově vypadá soutěž i Na východ od Západu, kde však chybí zejména letošní polské filmy. Naopak zařazení titulu Potomek knížat se podivoval i festivalový dramaturg a klubista z Polska Maciej Gil.
Já se nejvíc těším na novinku Švéda Rubena Östlunda v Jiném pohledu, který po černé grotesce Involuntary nabízí politicky nekorektní Play. Parta černošských kluků si tu nebezpečně pohrává s několika vrstevníky. Když se chcete vymezit vůči politické korektnosti a establishmentu, není takových raubířů nikdy dost.
Postřehy, zážitky a další karlovarské „vývary" budu zprostředkovávat v tomto blogu. Název mi pomohl vymyslet Honza Bubeníček. Ano, onen tvůrce animovaných filmů - kterého tímto zvu do závodky lázeňského Thermalu na bujón.
Snad nám po tom všem nebude na konci týdne konci ouzko.


