Jsem pořád nejlepší, lže Armstrong i po pádu na dno

Martin Svoboda
24. 10. 2013 10:53
Lance Armstrong se kaje v dokumentu oscarového režiséra Alexe Gibneyho
Lance Armstrong.
Lance Armstrong. | Foto: Aktuálně.cz

MFDF 2013 - Každý ten příběh zná. I někdo, kdo o sport, a navíc ještě cyklistiku, zakopne jen jednou za čtyři roky, když kvůli všudypřítomné olympiádě nejde dál netknutě kličkovat. Jenže největší sportovní drogová aféra Lance Armstronga vykrystalizovala v shakespearovské drama o pádu na dno, lžích až za hrob a naprosté ztrátě důvěryhodnosti jednoho z nejpopulárnějších sportovců světa. Koho by to nezaujalo alespoň coby neobyčejný příběh?

Jestli je všechna ta negativní a zveličující energie na místě, se bude ptát i Armstrongova lež, která zatím na metakritickém serveru rottentomatoes.com nezískala podprůměrné hodnocení. Můžeme být tedy rádi, že ji do programu zařadil i jihlavský festival dokumentárních filmů.

Foto: MFDF

Pozitivní ohlasy si dokument Alexe Gibneyho odnesl už z festivalů v Torontu a Benátkách, na nichž byl mimosoutěžně promítán.

Z oslavné rutiny senzace

Oscarový režisér Gibney (Taxi to the Dark Side) doprovázel svého oblíbeného sportovce od roku 2009 a měl v plánu sestříhat klasický oslavný dokument o jeho životě, vítězstvích, boji s rakovinou, charitativní činnosti a samozřejmě plánovaném comebacku. Když vypukla silně medializovaná aféra, došlo mu, že původní koncept ztratil opodstatnění a film buď nemá smysl dokončovat, nebo musí být pojat zásadně jinak.

Jako závodníkův fanoušek požadující vysvětlení, jak se sám tituluje, se rozhodl pro druhou možnost, a dokonce přesvědčil samotného Armstronga, aby se nebál svým selháním čelit a dál s ním na filmu spolupracoval.

Původně celkem rutinní námět se tak podle slov jejích tvůrců změnil na „anatomii lži". Vyjádří se cyklistovi nejbližší, přátelé i spolupracovníci, kteří se prý doposud drželi zcela mimo pozornost médií. Nejvíc samozřejmě všechny zajímá, co řekne samotný „antihrdina".

Foto: MFDF

Ve filmu Armstrong odhaluje i nejtemnější zákruty svědomí, ale nepřestává o sobě tvrdit, že je jedním z nejlepších cyklistů všech dob. Nespoléhá tedy na falešnou skromnost, což lze jistě považovat za první dobré znamení. Snímek tedy rozhodně není pouhou dojímavou omluvou. Z Armstrongovy strany je účast jistě dalším pokusem o veřejnou rehabilitaci, stejně jako když poskytl exkluzivní rozhovor Oprah Winfrey.

Poučná deziluze

Podle Boyda van Hoeije z Hollywoodreporter.com se ale z filmu nakonec dovíme jen dosti málo. „Gibney nepokládá těžké otázky, na něž by se neptala už Oprah. Zato nám ale nabídne detailnější pohled na fungování dopingu." I přes výsledné nadprůměrné hodnocení dochází Hoeij k tomu, že změna konceptu byla pro režiséra především jediným východiskem, jak nezahodit pět let života, což na snímku poznáme.

Foto: mfdf

I Justin Chang z Variety dochází k tomu, že dokument je sice neobjevný co do pikantních přiznání, ale zato detailní a v dobrém slova smyslu vyčerpávající v tom, o čem už jsme slyšeli odjinud. Síla Armstrongovy lži podle něj spočívá právě v detailu. Zaujala ho prostřední třetina, střídající mezi rozhovory pořízenými v roce 2009, v nichž sebejistý a silný sportovec stále ještě popírá jakákoliv podezření, a současností, kdy už byl v úplně jiné situaci. „Lance se však stále nekaje tolik, jak by si asi mnozí představovali."

Chris Michael z The Guardianu si všimnul, že Armstrong zůstal silnou osobností. „Pokoušel se opanovat i můj dokument," poznamenal si režisérův postřeh z torontské projekce. „Tento kus sice postrádá tragickou a přirozenou krásu závodnického Senny, přesto nabízí zajímavý pohled na jednu epickou lež," zakončuje svůj text.

„Poučí vás a naplní deziluzí, režisér se zřejmě na Armstronga naštval jako každý. A Lance samotný nejspíš podlehl iluzi, že se stal tragickým hrdinou," naznačil Robbie Collin z The Telegraph, a potvrdil tak, že Gibney sice neopustil rank senzace, i tak má však jeho práce smysl. Což je asi nejvíc, co jsme si mohli přát.

Čtěte také
Ji.hlava nutí myslet. I s vězněm vycvičeným Al-Káidou

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy