Jsem pořád nejlepší, lže Armstrong i po pádu na dno

Martin Svoboda
24. 10. 2013 10:53
Lance Armstrong se kaje v dokumentu oscarového režiséra Alexe Gibneyho
Lance Armstrong.
Lance Armstrong. | Foto: Aktuálně.cz

MFDF 2013 - Každý ten příběh zná. I někdo, kdo o sport, a navíc ještě cyklistiku, zakopne jen jednou za čtyři roky, když kvůli všudypřítomné olympiádě nejde dál netknutě kličkovat. Jenže největší sportovní drogová aféra Lance Armstronga vykrystalizovala v shakespearovské drama o pádu na dno, lžích až za hrob a naprosté ztrátě důvěryhodnosti jednoho z nejpopulárnějších sportovců světa. Koho by to nezaujalo alespoň coby neobyčejný příběh?

Jestli je všechna ta negativní a zveličující energie na místě, se bude ptát i Armstrongova lež, která zatím na metakritickém serveru rottentomatoes.com nezískala podprůměrné hodnocení. Můžeme být tedy rádi, že ji do programu zařadil i jihlavský festival dokumentárních filmů.

Foto: MFDF

Pozitivní ohlasy si dokument Alexe Gibneyho odnesl už z festivalů v Torontu a Benátkách, na nichž byl mimosoutěžně promítán.

Z oslavné rutiny senzace

Oscarový režisér Gibney (Taxi to the Dark Side) doprovázel svého oblíbeného sportovce od roku 2009 a měl v plánu sestříhat klasický oslavný dokument o jeho životě, vítězstvích, boji s rakovinou, charitativní činnosti a samozřejmě plánovaném comebacku. Když vypukla silně medializovaná aféra, došlo mu, že původní koncept ztratil opodstatnění a film buď nemá smysl dokončovat, nebo musí být pojat zásadně jinak.

Jako závodníkův fanoušek požadující vysvětlení, jak se sám tituluje, se rozhodl pro druhou možnost, a dokonce přesvědčil samotného Armstronga, aby se nebál svým selháním čelit a dál s ním na filmu spolupracoval.

Původně celkem rutinní námět se tak podle slov jejích tvůrců změnil na „anatomii lži". Vyjádří se cyklistovi nejbližší, přátelé i spolupracovníci, kteří se prý doposud drželi zcela mimo pozornost médií. Nejvíc samozřejmě všechny zajímá, co řekne samotný „antihrdina".

Foto: MFDF

Ve filmu Armstrong odhaluje i nejtemnější zákruty svědomí, ale nepřestává o sobě tvrdit, že je jedním z nejlepších cyklistů všech dob. Nespoléhá tedy na falešnou skromnost, což lze jistě považovat za první dobré znamení. Snímek tedy rozhodně není pouhou dojímavou omluvou. Z Armstrongovy strany je účast jistě dalším pokusem o veřejnou rehabilitaci, stejně jako když poskytl exkluzivní rozhovor Oprah Winfrey.

Poučná deziluze

Podle Boyda van Hoeije z Hollywoodreporter.com se ale z filmu nakonec dovíme jen dosti málo. „Gibney nepokládá těžké otázky, na něž by se neptala už Oprah. Zato nám ale nabídne detailnější pohled na fungování dopingu." I přes výsledné nadprůměrné hodnocení dochází Hoeij k tomu, že změna konceptu byla pro režiséra především jediným východiskem, jak nezahodit pět let života, což na snímku poznáme.

Foto: mfdf

I Justin Chang z Variety dochází k tomu, že dokument je sice neobjevný co do pikantních přiznání, ale zato detailní a v dobrém slova smyslu vyčerpávající v tom, o čem už jsme slyšeli odjinud. Síla Armstrongovy lži podle něj spočívá právě v detailu. Zaujala ho prostřední třetina, střídající mezi rozhovory pořízenými v roce 2009, v nichž sebejistý a silný sportovec stále ještě popírá jakákoliv podezření, a současností, kdy už byl v úplně jiné situaci. „Lance se však stále nekaje tolik, jak by si asi mnozí představovali."

Chris Michael z The Guardianu si všimnul, že Armstrong zůstal silnou osobností. „Pokoušel se opanovat i můj dokument," poznamenal si režisérův postřeh z torontské projekce. „Tento kus sice postrádá tragickou a přirozenou krásu závodnického Senny, přesto nabízí zajímavý pohled na jednu epickou lež," zakončuje svůj text.

„Poučí vás a naplní deziluzí, režisér se zřejmě na Armstronga naštval jako každý. A Lance samotný nejspíš podlehl iluzi, že se stal tragickým hrdinou," naznačil Robbie Collin z The Telegraph, a potvrdil tak, že Gibney sice neopustil rank senzace, i tak má však jeho práce smysl. Což je asi nejvíc, co jsme si mohli přát.

Čtěte také
Ji.hlava nutí myslet. I s vězněm vycvičeným Al-Káidou

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy