Jan Vytiska vystavuje obrazy inspirované bájemi. Jsou strašidelné jako cesta do pekla a zpátky

Kultura Kultura
23. 11. 2017 12:03
V pražské Trafo Gallery vystavuje malíř a hudebník Jan Vytiska (32) své obrazy inspirované lidovými pověstmi a bájemi z knihy Čertoviny z Valašska. Na výstavě Paradise (Ráj) nejde ovšem o kopie milých strašidel, Vytiska ukazuje, jak by to mohlo vypadat v pekle, kdyby bylo součástí lidské mysli. Malíř podle slov kurátora Otto M. Urbana pracuje s chaosem současnosti, spojuje velká umělecká gesta s banalitou popkultury, krásu s ošklivostí a smrt se životem. Vytiskův kolega Jiří Havlíček už dříve o Vytiskových obrazech napsal: "Vytiska se přehrabuje na smetišti lidové zábavy a oživuje prohřešky proti dobrému vkusu." Výstava potrvá do 31. 12. a vychází k ní i kniha Pardise, již uspořádal kurátor.
Jan Vytiska: Paradise. Výstava v pražské Trafo Gallery potrvá do 31. 12. 2017.
Jan Vytiska: Paradise. Výstava v pražské Trafo Gallery potrvá do 31. 12. 2017. | Foto: Trafo Gallery

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy