Jan Vytiska vystavuje obrazy inspirované bájemi. Jsou strašidelné jako cesta do pekla a zpátky

Kultura Kultura
23. 11. 2017 12:03
V pražské Trafo Gallery vystavuje malíř a hudebník Jan Vytiska (32) své obrazy inspirované lidovými pověstmi a bájemi z knihy Čertoviny z Valašska. Na výstavě Paradise (Ráj) nejde ovšem o kopie milých strašidel, Vytiska ukazuje, jak by to mohlo vypadat v pekle, kdyby bylo součástí lidské mysli. Malíř podle slov kurátora Otto M. Urbana pracuje s chaosem současnosti, spojuje velká umělecká gesta s banalitou popkultury, krásu s ošklivostí a smrt se životem. Vytiskův kolega Jiří Havlíček už dříve o Vytiskových obrazech napsal: "Vytiska se přehrabuje na smetišti lidové zábavy a oživuje prohřešky proti dobrému vkusu." Výstava potrvá do 31. 12. a vychází k ní i kniha Pardise, již uspořádal kurátor.
Jan Vytiska: Paradise. Výstava v pražské Trafo Gallery potrvá do 31. 12. 2017.
Jan Vytiska: Paradise. Výstava v pražské Trafo Gallery potrvá do 31. 12. 2017. | Foto: Trafo Gallery

 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy