Foto: Fantaskní Portmoneum v Litomyšli se otevírá. Po opravě nově i s videomappingem

Foto: Fantaskní Portmoneum v Litomyšli se otevírá. Po opravě nově i s videomappingem
Důvodem tehdejšího extrémního postupu byla vlhkost, která do půl metru výšky zlikvidovala vše. A ani nad tím to nebylo o moc lepší. "Naštěstí jsme našli archivní fotografie, takže jsme něco mohli obnovit podle nich," vypráví Látal.
"V Čechách se nic jiného takového nenachází. Je to unikát," říká malíř a restaurátor Jiří Látal, který se svým týmem Váchalovy nástěnné malby restauroval.
Synovi bratrance Mikoláše Alše se nedostalo akademického vzdělání, ale to mu nebránilo v sebevzdělávání a experimentech. Váchal se do uměleckých proudů kvůli jejich úzkému profilu záměrně nezařazoval. V tvorbě se inspiroval jak katolickým modernismem, tak mystikou a okultismem. Za života se mu nedostalo prakticky žádného uznání, až téměř na smrtelné posteli objevily jeho díla některé galerie a Váchal obdržel titul zasloužilého umělce.
Nenápadný dům v Litomyšli ukrývá v Česku jinde nevídané.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 6. 2020 18:40
Vstupte do ztemnělých místností po strop vymalovaných dlouho nepochopeným géniem české grafiky Josefem Váchalem. Svatozáře střídají výjevy okultismu i krajinomalby, proložené ironickou kresbou či abstraktními "kupkovskými" motivy. "V Čechách se nic jiného takového nenachází. Je to unikát," říká restaurátor Jiří Látal. Portmoneum v Litomyšli otevírá po generální opravě, nově i s videomappingem.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy