Foto: Fantaskní Portmoneum v Litomyšli se otevírá. Po opravě nově i s videomappingem

Foto: Fantaskní Portmoneum v Litomyšli se otevírá. Po opravě nově i s videomappingem
Důvodem tehdejšího extrémního postupu byla vlhkost, která do půl metru výšky zlikvidovala vše. A ani nad tím to nebylo o moc lepší. "Naštěstí jsme našli archivní fotografie, takže jsme něco mohli obnovit podle nich," vypráví Látal.
"V Čechách se nic jiného takového nenachází. Je to unikát," říká malíř a restaurátor Jiří Látal, který se svým týmem Váchalovy nástěnné malby restauroval.
Synovi bratrance Mikoláše Alše se nedostalo akademického vzdělání, ale to mu nebránilo v sebevzdělávání a experimentech. Váchal se do uměleckých proudů kvůli jejich úzkému profilu záměrně nezařazoval. V tvorbě se inspiroval jak katolickým modernismem, tak mystikou a okultismem. Za života se mu nedostalo prakticky žádného uznání, až téměř na smrtelné posteli objevily jeho díla některé galerie a Váchal obdržel titul zasloužilého umělce.
Nenápadný dům v Litomyšli ukrývá v Česku jinde nevídané.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 6. 2020 18:40
Vstupte do ztemnělých místností po strop vymalovaných dlouho nepochopeným géniem české grafiky Josefem Váchalem. Svatozáře střídají výjevy okultismu i krajinomalby, proložené ironickou kresbou či abstraktními "kupkovskými" motivy. "V Čechách se nic jiného takového nenachází. Je to unikát," říká restaurátor Jiří Látal. Portmoneum v Litomyšli otevírá po generální opravě, nově i s videomappingem.
 

Právě se děje

před 20 minutami

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 57 minutami

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy