reklama
 
 

Zemřela herečka Libuše Havelková, babičce z Kouzelné školky bylo 92 let

Aktualizováno 6. 4. 2017 23:04
Ve věku 92 let zemřela po dlouhé nemoci Libuše Havelková, kterou mezi veřejností nejvíce proslavila role babičky z Kouzelné školky. O úmrtí matky Ondřeje Havelky informoval mluvčí Národního divadla, ve kterém Havelková účinkovala. Kromě toho působila i ve filmu, dabingu a její osobitý hlas slýchávali posluchači i v rozhlase.

Ve věku 92 let zemřela herečka Libuše Havelková, matka herce a zpěváka Ondřeje Havelky, dlouholetá členka činohry pražského Národního divadla (ND).

Oblíbená herečka, populární především postavami laskavých maminek či babiček, která byla i průvodkyní televizním pořadem Kouzelná školka, ztvárnila v letech 1960 až 1991 v ND na sedm desítek rolí.

Kouzelná babička Libuše Havelková v televizním magazínu Barvy života. | Video: Česká televize |  00:50

V televizi a filmu jich bylo 120. Počet studentů, které vychovala během své téměř půlstoletí dlouhé pedagogické činnosti na DAMU a konzervatoři, by se dal počítat na stovky.

"Divadlo nebylo mým koníčkem od malička. Když jsem dospívala, toužila jsem zpívat, což maminka vždycky komentovala, abych nepředstírala, že mám hlas. Když jsem ale objevila verše a Shakespeara, ráda jsem je četla - a tak mě napadlo, že bych to zkusila na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Uspěla jsem až napodruhé," řekla ČTK při příležitosti svých devadesátin.

Prvním filmem, kde ztvárnila výraznější postavu, byla v roce 1956 Robinsonka. V oscarových Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela se objevila jako manželka přednosty Josefa Somra. Když cpala šišky do husy, což si prý pamatovala z dětství, radila panickému elévovi Miloši Hrmovi v podání Václava Neckáře. Naposled se objevila na plátně v roce 2011 v rodinném snímku Petra Oukropce Modrý tygr.

Při hereckých začátcích v Ostravě se ještě jako Libuše Drboutová při práci pro rozhlas seznámila se skladatelem Svatoplukem Havelkou, za něhož se vdala. Porodila mu dceru Danielu a syna Ondřeje, známého herce, režiséra, zpěváka a frontmana orchestru Melody Makers.

Poslední rozloučení s Libuší Havelkovou se podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka bude konat 12. dubna ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.

autoři: Kultura, ČTK | 6. 4. 2017 12:40

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama