Zabodují Svěrák s Menzelem v Evropě?

Irena Hejdová Irena Hejdová
4. 9. 2007 17:10
Dva české snímky bojují o Evropské filmové ceny
Foto: Biograf Jan Svěrák - Jiří Hanzl

Praha - Zatímco v posledních letech české filmy v Evropě příliš nebodovaly, letos má Česko v soutěži o evropské filmové ceny hned dvě želízka v ohni. Evropská filmová akademie právě oznámila, že si vybrala Menzelovu adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále a Svěrákovy Vratné lahve.

Evropské filmové ceny uděluje akademie jako protiváhu amerických Oscarů. V úterý zveřejnila širší seznam dvaačtyřiceti filmů, z nichž bude vybírat kandidáty na užší nominaci. Dvacet nominovali akademici z nejpočetněji zastoupených zemí podle klíče jedna země-jeden film. Zbývající doporučila odborná porota.

Uzší nominace budou zveřejněny 3. listopadu na festivalu v Seville, vyhlášení vítězů pak následuje 1. prosince na slavnostním ceremoniálu v Berlíně. Evropská soška představuje dlouhovlasou krásku v šatech posetých "evropskými" hvězdičkami.

Foto: Bioscop

Českým snímkům se zatím v soutěži moc nevedlo, v minulosti se do užšího výběru dostal jen režisér Saša Gedeon za scénář ke snímku Návrat idiota a film Babí léto Vladimíra Michálka. Slámovo Štěstí loni neuspělo v boji o diváckou cenu. Byť se Menzel a Svěrák propracovali jen do širší nominace, lze to považovat za úspěch.

Prezidium České filmové a televizní akademie doporučilo letos na evropské ceny čtyři české celovečerní filmy. Mezi nominace se nedostaly Pravidla lži Roberta Sedláčka a Tajnosti Alice Nellis.

"O ceny v několika kategoriích se letos utká 42 filmů z 26 evropských zemí, přičemž žádnou z velkých evropských národních kinematografií nereprezentují víc než tři snímky," uvedla na svých stránkách. "Letošní selekce je skvělou ukázkou pestrosti evropského filmu." To potvrzuje soupiska: žádná z šestadvaceti zemí nemá ve výběru víc než tři filmy.

Menzelův Anglický král bodoval na festivalu v Berlíně a je také mezi jedenácti filmy, které soutěží o cenu publika Evropské filmové akademie. O vítězi rozhodnou fanoušci, kteří mohou od začátku tohoto měsíce až do 31. října hlasovat na internetu.

Menzel se Svěrákem mají silnou konkurenci. Třeba vítězný film letošního Cannes, rumunské drama o potratech 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Ve výběru jsou i filmy klasiků evropské kinematografie . Belle toujours od Manoela de Oliveiry či Alexandra od Alexandera Sokurova.

Cannes: Rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny
Cannes: Rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny | Foto: Cannes

Výběr nabízí i novinky uznávaných režisérů a sržitelů evropských cen. Roy Anderson, který zabodoval před sedmi lety s Příběhy z druhého patra, tu má snímek Du Levande, německý Turek Fatih Akin film Na druhé straně. Zlobivé díte Ulrich Seidl je zastoupen opusem Imprort Export, který se chystá do českých kin.

V těch už běží i další nominovaní: tragikomedie Irina Palm, britský Poslední skotský král i Královna, francouzská Edith Piaf, německý Parfém nebo Černá kniha.

Králové české filmové laskavosti se utkají i se syrovým islandským thrillerem Severní blata, který letos bodoval ve Varech, stejně jako další kandidát - polské Náměstí spasitele. Z loňských Varů si zas evropští akademici vybrali norsko-švédskou Reprízu.

Na seznamu je i animovaná komiksová adaptace Persepolis či irský snímek Once, který aktuálně válcuje americká kina a jehož hvězdou je česká hudebnice Markéta Irglová.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy