Wham! Hugh Grant jede v osmdesátkách

Irena Hejdová Irena Hejdová
14. 3. 2007 0:00
Recenze - Žila byla 80. léta. A když zemřela, lidé se nejdříve radovali, pak zapomněli a pak je zoufale hledali. Uvnitř: KLIP a TRAILER

Snímek Hudbu složil, slova napsal by byl normální romantickou komedií, kdyby v ní nebyl osvědčený trumf takových snímků  Hugh Grant, navíc v retro roli Alexe Fletchera, popové hvězdy 80. let. Doby, která je teď objektem všeobecné, byť lehce perverzní lásky.

Film tak otevírá úchvatně příšerný klip k stejně neodolatelně příšerné písni Lup! Srdce vejpůl mám, se kterou v 80's Alexova skupina PoP válcovala žebříčky. Nechybějí mrkváče, umělohmotné bicí a stejně umělohmotné zdravotní sestřičky, naivňoučký text, chytlavá melodie a víra, že doba Wham a Duran Duran bude trvat věčně.

Jenže uplyne dvacetiletí, Alexovy fanynky odrostou a někdejší star sklízí úspěchy jen na poutích, abiturientských večírcích maturantů a festivalech sklizně jablek. Hitparády teď místo něj válcují sladké dračice střihu Britney Spears. Jednou z nich je Cora, rozmazlené popové dítě mixující nezaměnitelným stylem východní filozofii se sexy tanečky. Právě ta osloví Alexe s nabídkou duetu pro nové album.

Foto: Aktuálně.cz

To je šance nakopnout skomírající kariéru, zbývá jen jediné: napsat ten duet. Tady ovšem nastane zádrhel, který vyřeší až nástup Sophie alias Drew Barrymoreové. Ze zalévačky květin se - překvapivě - vyklube vynikající textařka a během psaní hitu se ti dva samozřejmě sblíží. Následuje sice nedorozumění, jak to bývá, ale v závěru se vše v dobré obrátí.

Nechybějí pochopitelně typové figury jako protřelý Alexův manažer či Sophiina hysterická sestra, která je čistě shodou okolností vášnivou Alexovou fanynkou. Jen je třeba překonat pár traumat z minulosti a naplnit vděčné schéma "řekni to písní". A pak před závěrem připravit kapesníky.

Romantickým komediím ale nelze vyčítat naplňování romantických schémat, pokud to nedělají mechanicky, ale s espritem a dobrými herci. Popový motiv k tomu nabízí i řadu zábavných momentů, kdy je Hugh Grant konfrontován se záblesky někdejší hvězdné kariéry. 

Hudbu složil, slova napsal
Hudbu složil, slova napsal | Foto: Aktuálně.cz

Ne že by to bylo i o něm, ale od filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb už je to přece jen třináct let a za pár roků mu bude padesát. A tak si Grant může roli sebeironicky užívat třeba jako trénink a bavit i sám sebe, což také evidentně činí.

Vděčný showbusiness vnáší do filmu také scenáristickou svěžest, i když jeho soukolí by se dala popsat ještě vtipněji a sarkastičtěji. Ale třeba Cořino prozpěvování "Toužím po Buddhově potěšení, o šanti, šanti" a její umanuté zanícení pro východní filozofii připomíná newageové šílenství řady skutečných hvězd - a debutující Haley Bennettové se v této roli daří výborně.

I v těchto pasážích je Grant skvělý, třeba při sarkastickém hláškování, když Cořinu produkci označí jako buddhismus v tangách. Dokonce se mu daří i při zpěvu.

Horší je to s Drew Barrymoreovou jako Sophií, působí sympaticky, ale její trauma z minulosti je tu jaksi navíc. A hlavně jejich vztahu s Alexem naprosto chybí energie i sex appeal, což se projevuje třeba při úmorně dlouhé pasáži, v níž skládají svou píseň. Ani to společné probuzení pod klavírem se jim moc nedá věřit.

Stejně tak komedie Hudbu složil, slova napsal a její hrdinové občas postrádají energii a sex appeal a někdy naplňují očekávání až příliš okatě; všechno je o několik stupňů třeskutější než ve starší a skvělé Grantově komedii Notting Hill.

Ale pak přijde proklatě romantické finále, které má kouzlo i vtipnou zápletku. A nové generace divaček mohou směle a bez zardění volat: Lup! Srdce vejpůl mám.

Hudbu složil, slova napsal (Music And Lyrics By), USA 2007. Scénář a režie Marc Lawrence, kamera Xavier Pérez Grobet, hrají Hugh Grant, Drew Barrymore, Brad Garrett, Kristen Johnsonová, Campbell Scott a další. 96 minut, distribuce Warner Bros.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy