Los Angeles - Jedna z filmových ikon osmdesátých let, drama Wall Street, se znovu vrátí do kin. Pokračování se musí obejít bez režiséra Olivera Stonea a herce Charlieho Sheena, nicméně v roli mefistofelského kapitalisty Gordona Gekka se opět objeví Michael Douglas.
Edward R. Pressman, producent prvního dílu, se v rozhovoru pro New York Times nechal slyšet, že už podepsal smlouvu na výrobu pokračování s zatím pracovním názvem Peníze nikdy nespí. Slavný výrok pochází z jednoho z nejznámějších filmových monologů, ve kterém Michael Douglas v roli bezcitného byznysmena argumentuje na obranu bezmezné chamtivosti.
"Tohle je volný trh, copak jste si mysleli, že žijeme v demokracii? Chamtivost je dobrá. Já nic nevytvářím, jen vlastním," deklamuje v jednom ze svých mnoha výstupů uhrančivý a luxusně oblečený Gekko.
Douglas ho vykreslil tak, že mu vynesl nejen Oscara, ale také ho navždy zasadil do pop kultury coby mnohokrát citovaný předobraz chamtivého yuppíka, který symbolizuje korporátní svět přelomu osmdesátých a devadesátých let.
Známý levicový filmový aktivista Oliver Stone se snímkem s příznačným názvem Wall Street postavil čelem právě k fenoménu yuppies, kultuře zisku a kapitalistické morálce. Dnes už klasický film z roku 1987 vypráví příběh mladého makléře, který díky své nabuzené dravosti získá důvěru jednoho z nejcyničtějších obchodníků své doby.
V pointě na dnešní poměry přece jen šablonovitého příběhu ale Charlie Sheen přichází na to, že rodina a láska jsou veličinami, na které ani všechny peníze světa nestačí. Pressman v rozhovoru pro New York Times naznačil, že děj druhého dílu zastihne Gekka v době, kdy má za sebou vězení, do kterého ho na konci Wall Street dostane právě jeho mladý chráněnec Bud Fox.
Sheen dostal tehdy přednost před mladým Tomem Cruisem; ale ani postava, která pomohla problematickému herci ke slávě, se v pokračování neobjeví. Scenáristovi Stephenu Schiffovi (Lolita, Pravda zabíjí) se prý do současnosti nehodila.
Jinak ale Godron Gekko opět využije svou vůli k chamtivosti. Tentokrát se po odpykání trestu pustí do globálního byznysu a do machinací s termínovanými vklady. "Nemyslím si, že by se Gordon příliš změnil," říká Michael Douglas o své chamtivci pro nové tisíciletí. "Jen měl spoustu času přemýšlet, co dál," dodává zlověstně.
Ačkoliv by to jistě pro Stonea, vášnivého propagátora politiky Fidela Castra, byla další vítaná příležitost zasadit ránu konzumnímu kapitalismu, nakonec nabídku ujmout se opět režisérského postu nepřijal.
Kdo se místo něj objeví, stejně jako kdy by se mělo pokračování Wall Street dostat do kin, zatím Pressman neupřesnil.