Věčný je svit Gondryho ošvédované mysli

Irena Hejdová Irena Hejdová
18. 7. 2008 16:15
Slavný hračička natočil film tak trochu o sobě

Recenze - Nový snímek režiséra Michela Gondryho Prosíme přetočte se na letošním festivalu ve Varech stal jedním z největších diváckých hitů. Ne náhodou - je to totiž jedna z nejlepších oslav filmového fanouškovství.

Gondry se po videoklipových angažmá pro Massive Attack či Bjork proslavil ve spolupráci se scenáristou Charlie Kaufmannem, který je podepsaný pod jeho filmy Slez ze stromu a hlavně skvělým Věčným svitem neposkvrněné mysli. Předloni přišla už bez Kaufmannovy pomoci Nauka o snech a nyní Prosíme přetočte.

Foto: Aktuálně.cz

Dva outsiderští hrdinové tu po znehodnocení (tedy přemazání) sbírky videokazet ve videopůjčovně napravují věc tak, že vytvoří zbrusu nové videohity. Nejsnadnější způsob je i ten nejbizarnější: Jerry a Mike se rozhodnout natočit vlastní verze největších hollywoodských hitů.

Jejich "švédované" verze filmů Krotitelé duchů, King Kong či Robocop se stanou nečekaným hitem v sousedské komunitě - dokud na ně nedopadne tvrdá ruka Sigourney Weaver jako obhájkyně autorských práv. A jak se lépe rozloučit s rozjetým byznysem než natočit film o slavném jazzmanovi, který prý bydlel ve zdejší čtvrti.

Chcete se ošvédovat?

  • Hravé doplnění svého světa nabízí tvůrci filmu i na internetu.
  • Oficiální stránky filmu  nabízejí každému zájemci vlastní možnost se ošvédovat.
  • Stránky http://swededfilms.com/films.html pak řadu ošvédovaných kousků z filmu i odjinud.

Gondry se ani tentokrát nevzdává oslavy mimoňství a "nekompatibility", ale nejvíc ze všeho je Prosíme přetočte zábavný i dojemný pohled na filmové fanoušky, kteří jsou pro svou vášeň schopni udělat vše. V jeho novém komickém vyprávění se nemaže paměť ani neprochází sny, je to příběh z normálního světa, i když o normálnosti jeho hrdinů tu pochopitelně nemůže být řeč.

Jerry a Mike sice své filmy natáčejí spíše jako nouzové řešení, ale smrtelná vážnost situace jim nebrání bohapustě se u toho bavit; když pobíhají knihovnou v alobalu jako hvězdy Krotitelů duchů a s pomocí vyřazené ledničky simulují vesmírnou loď z 2001: Vesmírná odyssea.

Foto: Aktuálně.cz

A jejich radost se přenáší i na příjemce, kteří nové filmy milují mnohem víc než původní. Je v nich totiž cítit duše, i proto jsou tak vzdálené světu technicky dokonalých, ale jinak spíše prázdných komerčních filmů.

V představitelích hlavních hrdinů Jacku Blackovi a Mosi Defovi našel Gondry neodolatelnou komickou dvojici, kterou coby filmová krasavice doplňuje nezaměnitelná tvář Melonie Diaz. Třem nadšeným filmovým dětem asistuje roztomilá Mia Farrow v roli věrné zákaznice a Danny Glover v roli majitele videopůjčovny - kteří natočí novou verzi Řidiče slečny Daisy.

Téma filmu dokonale koresponduje s Gondryho originálním rukopisem a vizí; s jeho imaginací, hračičkařením a láskyplným nadšením, se kterým se spolu se svými hrdiny vrhá do výroby amatérských filmů. Stejně jako Stéphane a Stéphanie v Nauce o snech vyráběli své figurky.

S Kaufmanem ovšem spoléhal na zázemí originálních, dramaticky dobře vystavěných příběhů, zatímco jeho poslední dva filmy vynikají vizuální hravostí, jinak se rozpadají spíš série epizod a dramaturgicky úplně nedrží pohromadě.

Co se ale nedostává Gondrymu jako scenáristovi, bohatě vyvažuje právě jako režisér. Neváhá být spolu se svými hrdiny totálně out s anachronickým systémem VHS. Většina "remaků" pochází právě z 80. let, kdy VHS technologie byla na vrcholu, byť se ošvédování dočká i novější Pán prstenů nebo zmíněný "archivní" Kubrickův majstrštyk.

Filmovou magii oslavuje Gondry se sbírkou udělátek smontovaných ze součástek aut z místního vrakoviště a do it yourself poetika filmu tím ještě získává na důraznosti.

Rozjezd je trochu rozpačitý, s logikou si nikdo hlavu neláme a hrdinové se do svízelné situace dostanou poněkud krkolomnou cestou, která zahrnuje Jerryho paranoiu z místní elektrárny a následnou proměnu v obří tlustý magnet.

Ale poté se rozjede vizuální jízda nabitá nápady, třeštění, v němž ústřední trio přechází z jednoho filmu do druhého. Po silné střední části však zase přichází podobně rozpačitý závěr natahovaný skoro až do nemožna.

Foto: Aktuálně.cz

Všechny vtípky Gondrymu nevyjdou, film občas může působit i poněkud infantilně, nicméně nelze mu upřít zápal a svérázné kouzlo, které je vlastní i jeho dvěma zapáleným video nadšencům. A bude to i láska jeho fanoušků, která překoná zklamání, že další Věčný svit se nekoná.

Přes všechny nedokonalosti a probleskávající chaos totiž Gondry provádí diváky svým podivuhodným světem velmi jistě; stačí se nechat vést. Což se týká i velkolepého závěru: ve vleku Gondryho nadšení ani nemáte šanci, aby vám došlo, že závěrečné melodrama možná přece jen trochu tlačí na pilu a slzné kanálky.

Prosíme přetočte (Be Kind Rewind), USA 2008, Scénář a režie Michel Gondry, hrají Jack Black, Mos Def, Danny Glover, Mia Farrow, Melonie Diaz, Sigourney Weaver a další. Distribuce Blue Sky. Premiéra 17. července 2008.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy