V Česku se natáčí postapokalyptické drama

Irena Hejdová Irena Hejdová
17. 6. 2008 7:45
Jaroslav Dušek hraje člověka. Ale komedie to není
Jaroslav Dušek ve filmu Jarmareční bouda
Jaroslav Dušek ve filmu Jarmareční bouda | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Režisér Pavel Dražan právě dotočil snímek Jarmareční bouda - a prodavačky ze supermarketu prý asi nenadchne. "Chtěli jsme natočit film, který bude zajímavý i pro nás," vysvětluje producent Jiří Štorek, proč se pustili do značně nemainstreamového projektu.

Děj se odehrává v blíže neurčené postapokalyptické době, odskočí si ale i do středověku. "O mrtvoly tam také není nouze," slibuje Štorek.

Na celovečerní ploše debutujícímu režisérovi Dražanovi se podařilo obsadit do filmu řadu slavných jmen. V hlavní roli se objeví Jaroslav Dušek, který ztvární postavu Člověka.

"Ztělesňuje různé lidské nešvary. Není zlý - jen se občas se chová jako despota a někdy je hloupý. Chová se prostě lidsky, diváci se v tom určitě poznají," shrnuje Štorek.

Dan Bárta ve filmu Jarmareční bouda
Dan Bárta ve filmu Jarmareční bouda | Foto: Aktuálně.cz

Dušek se naposledy objevil ve filmu Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, ve Švankmajerově Šílení a ve Vachlerové komedii Doblba!

Zpěvák Dan Bárta zase hraje jakéhosi Evžena a Pavel Liška si střihl roli principála; ani o těchto postavách ale producent moc konkrétního neodkrývá. "Vše, co bych řekl, by byla pravda jen z půlky."

Jarmareční bouda je podle tvůrců drsné podobenství o zlu a násilí ve světě kolem nás. "Film bude vyprávět o lidské pýše, krutosti a nesnášenlivosti," říkají tvůrci.

"Příběh je složitý, aby se dal shrnout ve dvou větách," prohlašuje producent. Děj tvoří pět linií, které se navzájem prolínají; v nich se dostáváme do místy groteskních, místy dramatických a tragických situací hlavních hrdinů.

Jarmareční bouda
Jarmareční bouda | Foto: Aktuálně.cz

Jarmareční bouda je natočená velkoryse na Cinemascope, rozpočet Štorek nechce zveřejňovat. "Je to ale film výpravný a odehrává se ve světě, který není totožný s jakýmkoliv jiným."

Dražan ve scénáři vyšel ze stejnojmenného vlastního filmu z roku 1982, který ve své době sbíral ceny na amatérských filmových přehlídkách, dokud nebyl ovšem zakázán.

"Věříme, že film vzbudí stejnou pozornost jako v době svého vzniku a že výjimečnou atmosférou zapůsobí na stále širší spektrum mladých diváků, kteří vyhledávají filmy s hlubším poselstvím," doufá režisér.

Sám vybíral hudbu, kamery se ujal Diviš Marek, držitel Českého lva za Slámovo Štěstí, střihu pak Jiří Brožek, který má doma za svou disciplínu Českých lvů hned sedm. Právě ve střižně se teď Jarmareční bouda nachází.

Natáčelo se v březnu a dubnu v exteriérech poblíž Prahy a na Berounsku. Do kin by Jarmareční bouda měla vstoupit 5. února 2009.

"Vy, co máte rádi Felliniho, tak přijďte, vy ostatní si počkejte na nějakou komedii," (ne)láká Štorek diváky s tím, že masovou zábavu nenabídne, neboť to není "veselá komedie se zpěvy".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy