V českém filmu se objeví kráska Davida Lynche

Irena Hejdová Irena Hejdová
28. 4. 2008 21:30
Tři sezony v pekle vypráví o lásce Egona Bondyho

Praha - Připravovaný snímek Tři sezony v pekle zamíří do doby, která v české kinematografii posledních let dlouho nebyla k vidění - do roku 1948 a k počátkům komunismu v Československu. Film jako svůj celovečerní debut připravuje ceněný reklamní režisér Tomáš Mašín.

Tři sezony v pekle vyprávějí příběh mladého básníka v období nástupu československého komunismu. Volně se inspirují skutečným příběhem vášnivé lásky spisovatele a básníka Egona Bondyho a české surrealistické básnířky Honzy Krejcarové, která byla dcerou Mileny Jesenské.

"Honza Krejcarová byla výraznou figurou v okruhu tehdejší umělecké bohémy a jako fatální žena prochází i naším filmovým příběhem," říká Monika Kristlová, producentka společnosti Dawson.

Kryštof Hádek ve filmu Experti
Kryštof Hádek ve filmu Experti | Foto: Experti

O hereckém obsazení celovečerního debutu Tomáše Mašína se stále jedná, podle Kristlové je v současné době předčasné cokoliv prozrazovat.

Odmítá potvrdit informace, že českého básníka má ztvárnit Kryštof Hádek a jeho protějšek některá z mladých českých, slovenských či polských hereček; jako o možné kandidátce se mluví i o osmadvacetileté Karolině Gruszka, jedné z hlavních hvězd snímku Inland Empire Davida Lynche.

„Doufáme, že vše bude jasné do festivalu v Cannes, kde bychom chystaný projekt rádi představili," dodává Kristlová.

Brožura připravovaných českých filmů, kterou České filmové centrum představilo v pátek na festivalu Finále už ovšem uvádí mezi jmény nejen Karolinu Gruszku a Kryštofa Hádka, ale i Slováka Luboše Kostelného známého z filmu O rodičích a dětech či polské herce Michala Dworczyka a Tomasze Tyndyka, který se objevil ve filmu Pianista.

Filozof a básník Egon Bondy, občanským jménem Zbyněk Fišer, se ve filmu jmenuje Zdeněk Heinz, Honze Krejcarové zůstalo její občanské jméno Jana.

"Honza Krejcarová byla duší mého mládí. Nikdy nepochopím, že je mrtvá. Nikdy tomu neuvěřím," vyznal se z lásky ke Krejcarové protagonista českého undergroundu, který zemřel loni v Bratislavě.

Tři sezony v pekle získaly podporu 20 tisíc eur od evropského fondu Media; český Státní fond na podporu a rozvoj české kinematografie filmu už v roce 2006 přiřkl šest milionů korun.

Snímek vzniká v  české společnosti Dawson Productions, která zastupuje Tomáše Mašína i jako reklamního tvůrce.

Právě v reklamní oblasti je Mašín spolu s Ivanem Zachariášem, Martinem Krejčím či Jakubem Kohákem považován za jednu z největších českých hvězd.

Ani ve filmové oblasti ale není Mašín úplným nováčkem - byl jedním ze scenáristů Ondříčkova filmu Šeptej.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy