Tommy Lee Jones se dívá psíma očima na válku v Iráku

Kamil Fila Kamil Fila
5. 4. 2008 9:00
Drama V údolí Elah zkoumá duši vojenských veteránů
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Pro hlavního hrdinu Hanka Deerfielda je typická pořádkumilovnost. Nikdy nenechá rozestlanou postel, špatně pověšenou vlajku ani nedodělanou práci. Jeho poctivost a věcnost přetrvávají z jiných, snad lepších dob do současnosti, která se jeví ze začátku prázdná a postupně pořád víc rozkolísaná.

Pro člověka věřícího konzervativním hodnotám musí být těžké ztotožňovat se s politickým kurzem, jímž se nyní ubírá jeho země kdesi daleko v Iráku. Každý den přicházejí nové zprávy a důvody, proč se nedomnívat, že dosavadní přístup je správný a povede k morálně čistému vítězství.

Přínos filmu scenáristy a režiséra Paula Haggise je však v tom, že předvídatelné finální poselství "válka v Iráku je špatná" není traktováno tak, aby byl běžný, středostavovský a staromilecky založený Američan pobouřen; aby měl pocit, že se útočí na jeho city a sociální status.

V údolí Elah neříká nic o tom, že válka je vedena špatnými lidmi, že armáda je vnitřně zkorumpovaná instituce, že vojenský hrdost je falešná ctnost, a už vůbec nenabízí pacifistické únikové řešení přestaňme a odejděme.

Vyprávění jen důsledně ukazuje, jak se musí onen průměrný občan vyrovnávat se špatnými zprávami,  dokonce s těmi, jež jsou mnohem horší, než na jaké byl za celý svůj život přece jen nějak připraven.

Bývalý vojenský vyšetřovatel dostane oznámení, že jeho syn zmizel z domácí vojenské základny, kam se přechodně vrátil z Irácké mise. Otci to nedá; syn byl vždycky poslušný vlastenec a jen tak by nedezertoval. A tak se ve svém důchodcovsky umanutém zápalu vydá ke vzdálené základně a do jejího okolí v Novém Mexiku pátrat na vlastní pěst.

Příběh se rozjíždí v civilně detektivním duchu. Je to však rozjezd pekelně p-o-m-a-l-ý a až do poslední třetiny ani nehodlá nabírat obrátky. Napětí si tu předává rytmus s únavou.

Foto: Aktuálně.cz

Tyto dva stavy se navzájem prostupují a poukazují na sebe jakoby by tempo vyprávění vypovídalo i něco o tom, jak se cítí starý muž, který už skoro všechno viděl, nemůže uhnout a zároveň se nechce dozvědět celou pravdu. Unést ji však musí a divák zase musí vydržet odkapávající minuty až do závěrečných titulků.

Hank naráží na nezájem, nezodpovědnost i nedořečená tajemství. Obtížně se mu podaří získat spojence v podobě mladé policistky, kterou její kolegové nechávají vyšetřovat případy týkající se domácích zvířat.

Obrat nastává ve dvou momentech: je nalezeno synovo mrtvé, ohořelé a rozkouskované tělo, identifikovatelné jen podle zubů a částečných otisků, a Hank získá mobil, na němž jsou nahrané, ale poškozené videosoubory z Iráku.

S dramaturgicky odměřenou pravidelností je Hankovi pomáhá dešifrovat místní technik,a tak se ze zrnitých záznamů postupně dozvídáme prehistorii posledního zločinu, jež byla vydlážděná jinými zločiny spáchanými daleko od domova.

V tuto chvíli by asi bylo nejvhodnější skončit a jenom dodat, že film nekončí triumfálně v soudní síni, kde jsou exemplárně potrestáni viníci.

Foto: Aktuálně.cz

Tento snímek je sice americký, až to praští jako opotřebované klouby hlavního hrdiny - ale jde spíš o tu americkou suchou a lakonickou chlapáckost, kdy se velké city a velká slova polykají a dusí v sobě.

Těžko si představit tohle drama bez Tommyho Lee Jonese v ústřední roli. Je tak přesný, obdivuhodný a dojemný, že mu lze bezezbytku věřit. Na jeho bedrech a úzkých ramenou leží tíha nepřímé obžaloby celého systému, v jeho vráskách se zračí bolest a obětování, již přinášejí lidé, kteří upřímně přísahají na americkou vlajku a musí překousnout to, že je často potřísněna krví nevinných.

Sama Jonesova chůze ztělesňuje životní pocit a situaci určité společenské vrstvy snaha o vzpřímený postoj, rovná záda a neuhýbavý pohled, ale poněkud vratká chůze a podlomená kolena.

Pro někoho, kdo se na dvě hodiny nedovede s Hankem ztotožnit, či ho pochopit jako zástupce určité skupiny amerických obyvatel, bude film patetickou záležitostí a škodolibě se porýpe v několikanásobné pointě příběhu, kde se několikrát diametrálně obrátí role.

Vlastně i titulní alegorie o Davidu a Goliášovi ("posíláme malé kluky do boje s příliš velkým soupeřem") poněkud drhne a nedává zvlášť jasný smysl.

Foto: Aktuálně.cz

Co ale nejspíš ocení každý, je fascinující kamera Rogera Deakinse, která vykresluje vyprahlý svět, z nějž jsou vysáty barvy, krev a vitalita. Návraty domů nepůsobí útěšně, ranní světlo protivně bodá do očí, zavírání dveří do dětského pokojíku nabývá zlověstných tónů...

Předchozí Haggisův film Crash sice posbíral Oscary, zatímco V údolí Elah vyšlo naprázdno. Přitom je mnohem přesvědčivější, méně vykalkulované a celkově lépe zvládnuté.


In the Valley of Elah, USA 2007. Scénář a režie Paul Haggis, hrají Tommy Lee Jones, Charlie Theronová, Susan Sarandonová, Josh Brolin a další. 121 minut, distribuce SPI. Česká premiéra 3. dubna 2008.

 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 42 minutami

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy