Tolkienův Hobitín je v Rakousku

ČTK
7. 12. 2006 12:14
Vídeň  - Hobitín z fantastické ságy J. R. R. Tolkiena existoval. Alespoň tak to zjistíte po prostudování školního atlasu, který vydalo německé nakladatelství Cornelsen.
Foto: Aktuálně.cz

Šprýmařský kartograf umístil obec Hobbingen (německý překlad Hobitína) do dnešní rakouské spolkové země Korutany.

Obec je zakreslena na straně 94, kde se nachází mapka "Střední Evropa v období reformace". Hobitín lze najít mezi městem Klagenfurt a obcí Bleiburg.

Rodiště Froda Pytlíka se ale v tehdejším štýrském vévodství rozhodně nenacházelo- byť editor neopomněl Hobitín zařadit ani do připojeného seznamu dějinných událostí, kde u názvu obce stojí: "1521: zavraždění Sarumana, někdejšího vůdce Bílé Rady".

Foto: Aktuálně.cz

Nakladatelství Cornelsen se ale nezlobí, pokládá žert redaktora, jinak učitele dějepisu na gymnáziu, za výhodu své publikace. I v zeměpise prý platí, že se špetkou legrace se učební látka vstřebává snadněji.

Radost z počinu německého redaktora, jenž prý vyvrátil pověsti o tom, že kartografům chybí smysl pro humor, by měl nepochybně i Jan Amos Komenský, dodávají další učitelé.