Stačí přeskočit řeku a je tu Terabithia

pra
15. 3. 2007 12:30
Praha - Nový Zéland se po Středozemi změnil v další imaginární království. Vznikl film Most do země Terabithia, který teď míří do českých kin
Foto: SPI Film

I tenhle svět nabízí záhadná stvoření, paláce a překrásné lesy - ale tím nejdůležitejším je v rodinném filmu přátelství Jesse Aaronse a Leslie Burkeové.

Jedenáctiletý Jesse není úplně prototyp hrdiny. Máma ani táta na něj nemají moc času, spolužáci zase až moc. Jedinou záchranou jsou mu atletické závody - do doby, než ho porazí Leslie.

Ale potupa se brzy změní v přátelství a zvláštní dívka ho zatáhne do svých dobrodružství. Do pohádkové země jménem Terabithia, která sice existuje jen v její fantazii, ale není o nic méně skutečná.

Jesse Aaronse hraje Josh Hutcherson, Leslie Burkeovou Anna Sophia Robbová. Spolu v Terabithii vládnou, bojují proti zlu, ale také kují pikle proti školním rváčům.  Vstup do vysněné země jim umožňuje staré lano v lese blízko jejich domova; stačí se přehoupnout přes potok.

Film natočily společnosti Walt Disney Pictures a Walden Media; ta druhá  se podepsala pod nedávné Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

Most do země Terabithia
Most do země Terabithia | Foto: Aktuálně.cz

I tentokrát se točilo podle předlohy. Známé knihy Most do země Terabithia spisovatelky Katherine Patersonové. K napsání ji roku 1976 inspirovala smrt blízkého kamaráda jejího syna, kterému tak chtěla pomoc  aby se vypořádal s nelehkou situací.
Knihy o naději a o tom, že bez snění a fantazie by byl život šedý a nudný, se prodaly dva miliony výtisků.

O fantazijní svět se postaralo oscarové studio Weta Digital z Wellingtonu, z jehož dílny vyšel Pán prstenů nebo King Kong a mnohé další.

Film je celovečerním režijním debutem animátora Gabory Csupy, který se prý  snažil co nejvěrohodněji propojit skutečný svět s tím imaginárním.

Foto: SPI Film

A producent snímku Hal Lieberman je nadšen: "Přestože je Gabor dospělý muž, má v sobě vrozenou schopnost vžít se do pocitů dětí a vidět svět kolem sebe jejich očima. Jeho postavy jsou vážně kouzelné."

Český překlad knihy poprvé vydalo nakladatelství Albatros v roce 1999, kdy Katherine Patersonová dostala Cenu Hanse Christiana Andersena za celoživotní tvorbu pro děti. V souvislosti s uvedením filmu do českých kin vydavatelství knihu čtenářům znovu uvádí na trh.

Snímek měl v Americe premiéru před měsícem a dosud vydělal přes 75 milionů dolarů. A cestu po zbytku světa za vysněnou stomilionovou hranicí teprve začíná.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy