Peníze z Evropy dostal Hřebejk, Sláma i Pat a Mat

Irena Hejdová Irena Hejdová
18. 6. 2008 12:05
Evropský fond rozdělil českým filmařům 500 tisíc eur
Jan Hřebejk
Jan Hřebejk | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rekordní částky z evropského fondu Media zaměřeného na podporu evropského filmového průmyslu si letos odnesli čeští filmaři.

„Komise mezinárodních expertů přiřkla jejich žádostem přes 505 tisíc eur, tedy asi 12,6 milionu korun - což je nejvíc v historii programu u nás," oznámila ředitelka české kanceláře Media Desk Barbora Ondrejčáková.

Částku si rozdělilo několik produkcí. Jan Hřebejk se vznikajícím snímkem S pravdou ven se podělí s šabachovským Občanským průkazem v režii Ondřeje Trojana a Eldoradem Zdeňka Tyce o celkem 90 tisíc eur, které komise přiřkla Trojanově produkci Total HelpArt T.H.A.

Negativ získal celkem 160 tisíc eur na čtyři další připravované snímky - je mezi nimi animovaná adaptace komiksu Alois Nebel, sportovní Fair Play Andrey Sedláčkové, pohádka Modrý Tygr i nový film Bohdana Slámy nazvaný Vojtěch.

Pat a Mat
Pat a Mat | Foto: Aktuálně.cz

Šedesát tisíc eur připadlo také chystanému filmu Vnučka Lenky Kny, který bude produkovat Cineart Viktora Schwarcze; 25 tisíc eur pak dokumentaristovi Pavlu Štinglovi, který připravuje snímek Nacistická věda v Praze.

Dalších 55 tisíc eur dostanou dva proslulí večerníčkoví kutilové. Pat a Mat se totiž chystají zdolat zteč interaktivního CD-ROM disku.

Program MEDIA je zaměřen na podporu evropského audiovizuálního průmyslu. „V letech 2002 až 2007 udělil českým žadatelům už téměř 5,9  milionu eur, tedy 147,5 milionů korun," dodala Ondrejčáková.

Čeští producenti letos získali rekordní částku i díky tomu, že ve svých filmech mnohem více sledují evropský zájem mezinárodního přesahu.

Bohdan Sláma
Bohdan Sláma | Foto: Ondřej Besperát

 „Letos byla vyšší i kvalita projektů českých producentů, jejich projekty v očích komise splňují tu nejdůležitější podmínku - mezinárodní přesah," potvrzuje Ondrejčáková.

Podle ní se na úspěchu podílelo i zjednodušení přihlašovacích formulářů a častější konzultace producentů s českou kanceláří programu, která zájemce provedla možnými úskalími procesu.

Všechny podpořené projekty by měly být připravené do dvou let, poté by mělo odstartovat natáčení. Z podpory mohou producenti financovat nejen přípravu scénáře, ale i to, co už jiné programy - určené především pro vývoj scénáře - nezahrnují.

Tedy provádění rešerší, náklady na vyhledání archivních materiálů, finance na cesty po světových trzích, kde je možné projekt představit a najít pro něj koproducenty, casting herců a další náklady na dotažení přípravé fáze projektu.

 

Právě se děje

Další zprávy