Pel Mel: Al Pacino i Hopkins budou hrát Krále Leara

Kamil Fila Kamil Fila
9. 2. 2009 13:30
Drsný Harry míří na divadlo, King kritizuje emo-upíry

Praha - Souhrn zpráv ze zákulisí filmového průmyslu, které se nevešly do hlavního publikačního provozu.

Obyvatelé Bombaje protestují proti Milionáři z chatrče

V uplynulém týdnu se v indickém velkoměstě sešly skupinky demonstrantů na místě, kde se natáčel britský koprodukční film, jenž je nominován na deset Oscarů. Protestující si stěžovali především na originální název snímku zní Slumdog Millionaire - a označení "pes" (dog) se mnohých dotýká.

Foto: archiv

"Střílejí si z nás, urážejí naše city," prohlásil jeden z obyvatel slumů a další dodává: "Mohli aspoň změnit titul. Proč naše cenzurní komise povolila v Indii takový název? Je to velmi smutné." V Indii přitom snímek nepatří zdaleka k nejnavštěvovanějším a lze předpokládat, že jej většina protestujících neviděla.

Režisér Danny Boyle se snažil vylíčit život chudých Indů velmi citlivě a jeho film rozhodně neměl v úmyslu kohokoli urážet či se povyšovat. V Indii ale sklízí spíš kritiku. Rodiče dvou malých herců z filmu kritizují produkci, že dala jejich dětem malé platy a nepostaral se o jejich další vývoj, jak slibovala.

Režisér bondovek by měl točit comics Green Lantern

Jeden z mála superhrdinů, který dosud nevstoupil na filmové plátno, má konečně šanci. Studio Warner Bros., jež je nyní na koni po batmanovském Temném rytíři, po dlouhých přípravách a jednáních zveřejnilo, že režisér Zlatého oka a Casina Royale Martin Cambell vyjádřil zájem pustit se do scénáře Grega Berlantiho, Michaela Greena a Marca Guggenheima.

Foto: archiv

Příběh sleduje dobrodružství obyčejného testovacího pilota, který je náhle povolán do služby, aby chránil náš vesmírný kvadrant před nebezpečím ze vzdálených kosmických končin. Nadpřirozené schopnosti mu propůjčuje magický prsten. O roli už před vstupem Campbella do projektu projevil Ryan Gossling (Mladý Herkules, Svatý boj, Vzorec pro vraždu, Hranice života, Okamžik zlomu).

Comics Green Lantern původně vznikl ve 40. letech a hrdinů pod tímto bojovým jménem se skrývalo v průběhu desetiletí několik; znalci rozlišují čtyři etapy: zlatý, stříbrný, bronzový a moderní věk. Mezi jeho schopnosti kromě létání a velké síly patří telepatie, neviditelnost, procházení zdí, cestování časem či schopnost překládat všechny existující jazyky.

Green Lantern se často setkával v tzv. crossoverech s dalšími hrdiny, zvláště s Flashem a Wonder Woman, nakonec zakotvil v týmu Justice League of America sdružující prestižní armádu superhrdinů.

Orlando Bloom a Vincent Cassell ve futuristickém thrilleru

Foto: Reuters

Režisér Andrew Niccol (Gattaca, S1m0ne, Obchodník se smrtí) získal ke svému novému filmu The Cross (Přechod/Hranice) hvězdnou sestavu. Bloom (Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Království nebeské), Kurylenková (Quantum of Solace, Max Payne) a Cassell (Purpurové řeky, Zvrácený, Veřejný nepřítel č. 1) se octnou v příběhu muže, jehož misí je překročit záhadnou hranici. Proč a kam utíká, není známo. Bloom hraje onoho překročitele, Cassell jeho pronásledovatele. Film se bude natáčet v Austrálii, rozpočet je přitom relativně skromný - 24 milionů.

Al Pacino bude hrát Krále Leara, stejně jako Hopkins

Herecký veterán bude natáčet svůj další shakespearovský film. Poprvé udělal experimentální dokument Al Pacino-Richard III. v roce 1996, před čtyřmi lety si naopak zahrál v klasicky pojaté adaptaci Kupce benátského titulního žida Shylocka. Režisér Kupce benátského Michael Radford (adaptace Orwellova 1984, oscarový Pošťák) bude stát nyní i za králem Learem.

Pacino, jenž v posledních letech utrácí svůj talent v průměrných krimi thrillerech a pomalu se stává karikaturou sebe sama, může díky roli šíleného krále, který pozdě zjistí, která z jeho tří dcer ho milovala nejvíc, znovu zazářit.

Foto: archiv

Film s Pacinem přitom bude muset v roce 2010 soupeřit o pozornost s druhým learovským filmem, kde hlavní roli ztvární další stárnoucí bard, Antony Hopkins a v rolích jeho dcer se představí  Keira Knightleyová, Naomi Wattsová a Gwyneth Paltrowová. Režisérem bude málo známý Josua Michael Stern, jenž má za sebou pár scénářů pro průměrné horory a režii neúspěšné romantické komedie Swing Vote.


Divadelní hra podle Eastwoodova Magnum Force

Už tu byly různé podivné divadelní adaptace filmů, které nepokládáme ani za klasické dramatické látky, ani za muzikály - viz Billy Elliot, Donaha!, Shrek či horor Smrtelné zlo. Ale zpráva o tom, že by na divadelní prkna měl vstoupit drsný Harry, zní přece jenom fantasmagoricky.

Foto: archiv

Nicméně pětapadesátiletý britský rocker Robyn Hitchcock tvrdí, že to dokáže. Magnum Force (druhý snímek z volné série Dirty Harry) označuje za svůj oblíbený film, na němž se stal závislý, a chce mu složit muzikálovou poctu. Sám Hitchcock (jenž nemá kromě příjmení nic společného se slavným režisérem) byl pro svou proslulou výstřednost objektem několika dokumentů a věnuje se kromě hudby i psaní surrealistických básní, fejetonů a kreslení comicsových stripů.


Velkofilm od producentů Temného rytíře

Charles Roven a Richard Suckle, kteří producentsky stojí za úspěchem Temného rytíře, vyvíjejí nový film nazvaný Brána Damašku. Tentokrát ovšem nepracují pod křídly studia Warner, ale přešli ke Columbii. 

Má jít o politický thriller o novináři, jenž se zaplete do konspirace jedné extrémistické skupiny operující v Jeruzalémě. Snímek vychází z knihy spisovatele Roberta Stona, jež prvně vyšla v roce 1998. Aktuální téma vztahů Izraelců a Palestinců hodlá vycházející scenáristická hvězda Eric Singer pojednat velmi komplexně.

Foto: archiv

Za sebou má momentálně premiéru prvního filmu The International, v němž hrají Clive Owen a Naomi Wattsová. Zahajovací snímek Berlinale pojednává o zkorumpovanosti bankovních institucí, které  financují obchod se zbraněmi.

Brána Damašku je plánována na rok 2012, mezitím stihne producent Roven zpracovat ještě středověký příběh Season of the Witch s Nicolasem Cagem a sci-fi thriller Robotech, jenž má navázat na konkurenční Transformers.

Stephen King si myslí, že Stmívání není dobré

Světoznámý autot hororových bestsellerů (Carrie, Christine, Cujo, To, Salem´s Lot, Pet Sematery, Misery, Zelená míle) rozhodně není fanoušek spisovatelky Stephanie Meyerové a její upíří ságy Stmívání.

V rozhovoru pro USA Weekend prohlásil, že „Meyerová a J. K. Rowlingová mluví velmi přímo k mladým lidem. Skutečný rozdíl mezi nimi ale je ten, že Rowlingová je skvělá spisovatelka, zatímco Meyerová neumí napsat nic, co by stálo za zlámanou grešli. Není moc dobrá".

Foto: archiv

Toto vyjádření vrchní autority žánru umožnilo oddechnout mnohým literárním kritikům, protože King si tak nepopulární tvrzení může dovolit. Na zprávu navazuje i to, že spisovatelkou se chce stát i Catherine Hardwicková, režisérka filmu Stmívání, který se loni na Vánoce stal obrovským komerčním hitem.

Pikantní na celé situaci je, že Hardwicková byla vyšachována z režie druhého dílu, jehož natáčení se rozjede v březnu. Její kniha, která má být deníčkem ze zákulisí, se tak snadno může stát výbušným materiálem. Záleží jen na tom, nakolik se filmařka cítí zhrzená a zda není vázána slibem mlčenlivosti.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy