Oscaři po #MeToo. "Letos to muži tak zvorali, že ženy začaly randit s rybami," žertoval moderátor

Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 3. 2018 14:06
Letošnímu udílení Oscarů nedominovaly jenom umělecké výkony. Celým večerem se nesla také aktuální společenská témata, hlavně kampaň #MeToo.

Oscara za nejlepší film si ze slavnostního večera v Los Angeles letos odnesl film Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Tora. Se třinácti nominacemi byl největším favoritem a celkem získal čtyři sošky. Nejlepší herečkou v hlavní roli byla vyhlášena Frances McDormandová za výkon ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem. Gary Oldman pak dostal Oscara za ztvárnění Winstona Churchilla ve snímku Nejtemnější hodina.

Letošním 90. ročníkem Cen Akademie se také neslo téma kampaně #MeToo, kterou odstartovalo obvinění producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Tématu postavení žen v Hollywoodu se moderátor Jimmy Kimmel věnoval už v úvodu slavnostního večera. Uvedl ho sérií vtípků, ve kterých mimo jiné označil Oscara za "nejoblíbenějšího a nejrespektovanějšího" muže v Hollywoodu, protože "má ruce tam, kde na ně můžete vidět", a nemá ani žádný penis.

Tvář vody Guillerma del Tora označil za krásný film, "díky kterému si budeme vždy pamatovat, že letos to muži tak zvorali, že ženy začaly randit s rybami". Následně Kimmel zvážněl a na pranýř postavil sexuální obtěžování i platovou nerovnost mezi muži a ženami v Hollywoodu. "Svět se dívá a my musíme jít příkladem," řekl.

"Na obzoru je nový směr"

Jedním z nejemotivnějších momentů oscarového večera pak byla řeč hereček Ashley Juddové, Annabelly Sciorraové a Salmy Hayekové, které už dříve obvinily producenta Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Na pódium přišly, aby představily krátké video oslavující různorodost, v němž vystupovali muži i ženy různých barev pleti. "Tento rok řada lidí vyšla ven s pravdou. Cesta před námi je ještě dlouhá, nový směr je ale na obzoru," uvedla například Sciorraová.

Velkou pozornost vyvolala také Frances McDormandová. Poté, co postavila zlatou sošku za nejlepší ženský herecký výkon na zem vedle sebe, vyzvala všechny ženy, které byly nominovány, aby povstaly. "Podívejte se kolem, dámy a pánové, protože my všichni máme příběhy, které chceme vyprávět, a projekty, které potřebujeme financovat," řekla.

Kritika viceprezidenta i Ruska

Politický byl ale oscarový večer i v jiných okamžicích. Několikrát se mluvilo o filmu Black Panther, kasovním trháku, který upoutal pozornost tím, že je jeho hlavním hrdinou černoch. Kimmel hovořil i o snímku Dej mi své jméno, jenž byl nominovaný v kategorii nejlepší film a který se věnuje tématu homosexuality. "Nenatáčíme filmy, jako je Dej mi své jméno, kvůli penězům," žertoval Kimmel. "Natáčíme je proto, abychom naštvali Mikea Pence," dodal s odkazem na konzervativního amerického viceprezidenta.

Žertík Kimmel utrousil také na téma údajného ovlivňování předloňských amerických prezidentských voleb ze strany Ruska. Po vítězství dokumentu Icarus, který se věnuje dopingu v Rusku, poznamenal: "Aspoň víme, že Putin neovlivnil tyhle volby."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy