Noc v muzeu je trefa skoro do černého

Jan Pomuk Štěpánek
20. 1. 2007 0:00
Recenze - Tváří v tvář ohromujícímu komerčnímu úspěchu se už nikdo nebude pídit po tom, že Noc v muzeu mohla být o třídu lepší zábavou. VIDEO

Dobrodružství nočního hlídače, který se musí vypořádat s tím, že noc co noc všechny exponáty v newyorském muzeu ožijí, to je slušný základ. A Ben Stiller sice za posledních pár let pořádně vyčichl, ale díky přirozenému komickému naturelu je pojistkou alespoň dobrého standardu.

Chyba se ovšem stala ve chvíli, kdy šéfové studia přiklepli film průměrnému rutinérovi Shawnu Levymu - muži, který je schopen v jedné z prvních scén pominout mikrofon vpadající do záběru.

Levy dokázal pohřbít i remake Růžového pantera, navíc si k ruce vzal dvojici ne zrovna schopných scenáristů - Bena Garanta a Thomase Lennona, kteří spolu ukuchtili třeba skvost Můj auťák Brouk.

Tahle podezřelá trojka dostala evidentně jasné zadání: vzít všechny osvědčené šablony rodinných komedií a udělat z nich cosi jako "best of" výběr. A tak tu máme sympatického smolaře, který překoná a najde sám sebe, získá zpět lásku svého syna, pochopí dvě tři důležité věci o životě a třeba i padne do oka sympatické slečně...

Infobox

Noc v muzeu

Snad aby šli tvůrci skutečně najisto, sáhli po šablonkách tak důkladně prověřených, že film ve výsledku vypadá jako komedie z 80. let dokořeněná mamutí porcí digitálních efektů. Když si nakonec padnou všichni do náruče a společně tančí disco v potemnělém muzeu, reminiscence osmdesátek je až hrůzostrašně autentická.

Nicméně síla námětu a fascinující vizuální efekty dokáží zázraky. Kdykoliv logická dedukce uvízne v děravém scénáři jako v pasti, přiřítí se na scénu nová akce. A tvůrci tak dlouho látají děravá místa novými nánosy, až se film s obrovským humbukem dořítí do finále.

Foto: Bonton Film

Atilla Hun se prohání po chodbách muzea a roznáší zkázu a hrůzu, kovbojové svádějí dokola nesmyslné bitvy s Césarovými legiemi, voskový president okukuje krásnou indiánku a samozřejmě dojde i na zloduchy - i když tihle zloduši v podání tří bývalých hlídačů budí spíše úsměv a slitování než hrůzu. Všechno dohromady tvoří chaotický mumraj, ve kterém se kdejaká scenáristická a režijní chyba ztratí.

O ději vážně nemá smysl spekulovat, čím víc se scénáristé snaží vykonstruovat smysluplnou posloupnost, vykreslit věrohodné motivy postav a nebo nedej bože vysvětlovat chatrnou logikou poslepovaný příběh, tím spíš film ztrácí dech.

Hrubá síla vítězí. Tenhle film je důkazem, že sebemizernější filmař vybavený dobrým námětem, slušným rozpočtem, Benem Stillerem, dobrými triky, dobrou kamerou a všemocným alibi "jde přece o rodinnou zábavu" dokáže natočit docela slušný film.

Foto: Bonton Film

Jenže to už se vkrádá skoro až kacířská otázka. Pokud jsou v případě tohoto filmu herecké výkony, námět i vizuální efekty tak evidentně nadprůměrné, nestačilo by jen málo, aby se z Noci v muzeu stala skutečná komediální klasika?

Vzhledem k tomu, že Noc v muzeu ještě před vstupem do evropských kin vydělala na tři sta milionů dolarů, asi se tím nebude nikdo zabývat. A co hůř, Shawn Levy se zajisté brzy dočká velké zakázky. Třeba Noci v muzeu 2?

Noc v muzeu (Night at the Museum), USA 2006. Režie   Shawn Levy, scénář Thomas Lennon a Ben Garant, kamera  Guillermo Navarro, hudba Alan Silvestri, htrají Ben Stiller, Robin Williams, Bill Cobbs, Owen Wilson a další, český dabing. 108 minut, distribuce Bontonfilm.

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 21 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy