Modrý penis utržil 55 milionů dolarů a vyvolal protesty

Kamil Fila Kamil Fila
10. 3. 2009 12:30
Comics Strážci vyvolal nevoli konzervativních diváků

Los Angeles - Tříhodinový comicsový film Strážci-Watchmen se po dlouhých právních průtazích dostal celosvětově do kin. V Americe jeho tržby sice nemohou konkurovat těm nejúspěšnějším comicsovým adaptacím, důvodem však je i poměrně striktní nepřístupnost snímku. Podle ratingu kategorie R na něj nesmějí diváci mladší sedmnácti let bez doprovodu.

Strážci-Watchmen se tedy nechytají na batmanovského Temného rytíře (jenž za první víkend utržil v USA 158 milionů a ve světě už celkem miliardu) nebo trojdílného Spider-Mana (premiérové víkendy v rozmezí 114 až 151 milionů dolarů).

Nechystají se ani na Iron Mana (98 milionů), a dokonce ani na předcházející film režiséra Zacka Snydera, řež 300: Bitva o Thermopyly (71 milionů).

Spíš se vyrovnávají pokračování Fantastické čtyřky nebo Hulka, které nakonec na americké půdě utržily mezi 130 a140 miliony. Mezi R-kovými filmy jde ovšem o úspěch: se sumou 55, 6 milionu dolarů za první víkend se drží na šestém místě.

A mezi adaptacemi comicsů Alana Moorea (Z pekla, Liga výjimečných, V jako Vendeta) mají Watchmeni suverénně nejlepší otvírák; žádný distributor si také proti nim netroufl nasadit svůj film. Zůstaly tu jen tituly z minula, které utržily od 2,5 do devíti milionů.

Foto: archiv
Čtěte také:
Recenze: Přelomoví Watchmeni budou oslavováni i nechápáni

Podle IMDb.com jsou s filmem mimořádně spokojeny tři čtvrtiny diváků, více než třetina jej dokonce hodnotí absolutně nejvyšší známkou. Podle všeho, nejméně film vyhovuje ženám středního věku - což by potvrzovalo tezi, že díla Alana Moorea v sobě obsahují momenty nepřátelství vůči ženám, a proto se některé divačky cítí dotčeny.

Spokojenost recenzentů mírně nadpoloviční

Na snímek během několika dní vyšlo v anglosaském tisku skoro 240 recenzí a spokojenost recenzentů s adaptací monumentálního románu je menší než u návštěvníků, jen lehce nadpoloviční. Na serveru Metacritic dosáhli Watchmeni na průměrné hodnocení 56 ze sta bodů, na serveru rottentomatoes je kladných 65 procent kritických ohlasů.

Nikdo nepochybuje o dokonalé vizuální stránce a vlastně ani hereckých výkonech, hodnocení filmu většinou závisí na tom, jak recenzenti chápou a akceptují poselství mnohovrstevnatého snímku.

Foto: archiv

"Ve filmu jsou opravdu úžasné momenty. Watchmeni znovu dokazují, že akční filmy jsou místem, kde své nápady realizují největší hollywoodské talenty," napsal Richard Corliss v magazínu Time.

Přímo oslavný esej (viz zde) stvořil recenzentský nestor Roger Ebert. Podle něho má film rozměr řecké tragédie a atomový Dr. Manhattan představuje metafyzicky nejzáhadnější postavu superhrdinských comicsů, jaká kdy vznikla. Ebert dokonce neváhá nad filmem rozvinout úvahu a kvantové teorii, superstrunách a estetice formátu IMAX.

Naopak Brian Tallerico ze serveru HollywoodChicago.com soudí, že až na několik hereckých výkonů je výsledkem adaptace katastrofa. Přiznává Watchmenům zajímavou ústřední ideu, přesto je snímek podle něj největším zklamáním za několik posledních let.

"Film vás přímo zahltí obrazy brutálních mužů a sexy žen. Je motivován velkými myšlenkami, ale ani ho nenapadne, jak machistickou spravedlnost obhajuje," soudí podobně Joe Morgenstern z Wall Street Journalu.

Problém s modrým penisem

Pro konzervativní kritiky ale nejsou největším problémem kvality snímku, nýbrž velký modrý penis dr. Manhattana. Dotyčný orgán totiž už zvedl pozdvižení podobné tomu, které nastalo po děkovné oscarové řeči Seana Penna, představitele homosexuálního politika Milka.

Foto: Aktuálně.cz

Christopher Campbell to na blog.spout.com shrnuje: "Zapomeňte na všechny ty reakce a recenze, které zaplavily internet. Jediná zásadní otázka, na kterou byste měli odpovědět, pokud se rozmýšlíte, zda vyrazit na Watchmeny do kina, zní: Chcete opravdu vidět ten velký modrý penis, nebo se urazíte a budete žádat omluvu od komise pro přístupnost filmů?"

Někteří důkladní pozorovatelé si dokonce všimli, že dr. Manhattan je prý obřezán.

Jak Campbell informuje, mluvčí organizace The Christian Film & Television Commission dr. Ted Baehr už požádal, aby se komise MPAA omluvila a udělila filmu nejvyšší označení NC-17 - tedy absolutní zákaz pro diváky mladší 17 let.

A dodává, že Casablanca by nebyla lepší, kdyby byl scénář plný sprostých slov a Ingrid Bergmanová se ukázala nahá. Campbell namítá, že počítačová nahota je něco jiného než realistické záběry, a poznamenává, že je zvědavý, jak bude komise reagovat na ohlášenou scénu se Šmoulinkou ve sprše, která se má objevit v celovečerních Šmoulech.

Blogger také cituje recenze a skupiny, které se postavily protipenisové akci.

Phoebe Connelly na blogu American Prospect napsala článek s jasným názvem Na obranu penisu.  Anghus Houvouras na Encore Online pak upozorňuje , že je velký rozdíl "pouze vidět jeden pohlavní orgán" a "sledovat jich víc v akci".

Foto: Aktuálně.cz

Tento rozdíl od sebe odděluje pornografické a umělecké erotické snímky od filmů, kde se ukazuje jen holá kůže. "Zdá se, že od 50. let byla Amerika zapletena v jakési penisové prohibici," dodává.

Jim Genzano na stránce Phyllyist k tomu poznamenává: "Opravdu to nepobírám. Ano, je to trochu nepříjemné vidět uprostřed mainstreamového filmu penis. Ale je to jen penis. Nic hrozného."

Na serveru ChristianAnswers.net pak sedmnáctiletá Rachael říká, že si sexuálního podtextu příliš nevšímala a genitálie dr. Manhattana lze prý snadno přehlédnout.

Hlavním argumentem konzervativních kritiků ovšem je, že snímek Watchmen je marketingově cílen na děti a že jsou k němu děti přitahovány i prostřednictvím hraček, které filmové studio vrhlo do amerických obchodů.

V Saudské Arábii byla již aplikována řádná cenzura filmu týkající se zhruba 20 minut materiálu, kde je vidět modrý penis, kvůli čemuž se ovšem vyprávění stává na konci zcela nesrozumitelným.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy