Menzel obsloužil krále. Po česku

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 12. 2006 9:17
Recenze - Z netrpělivě očekávaného Menzelova comebacku je nakonec jen další typicky český, laskavý a ilustrativně bezzubý film. Uvnitř: TRAILER + GALERIE
Foto: Bioscop

Prosluněná atmosféra, líbezně se usmívající vymydlené tváře známých českých herců, hřejivý humor - takový je fenomén hezkého českého filmu, který umrtvil českou kinematografii - včetně adaptace Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále.

Film z knihy vybírá nejdůležitější milníky na cestě Jana Dítěte; od pikolíkování na nádražích přes obsluhování habešského císaře až po temný konec kdesi v sudetských lesích. Chybí tu řada dramatických a vyloženě filmových situací - byť nejspíš proto, že jde o obrazy spíše epizodní a rozvíjející příběh vedlejších postav.

Naopak oproti knize film dává svému hrdinovi mnohem víc iniciativy. Dítě sbalí servírku od Tichoty, způsobí pád vrchního Karla a sám si zařídí řád habešského císaře. Umně je do děje vpleten příběh obchodního cestujícího Waldena, který tu má větší prostor než v  předloze. Marián Labuda v této roli podává skvělý výkon, to se ostatně týká téměř všech zúčastněných.

Foto: Bioscop

I bulharský herec Ivan Barnev je až na skřípající dabing skvělým Janem Dítětem, ačkoli jeho konstantně culivý výraz duchu předlohy příliš neodpovídá a po chvíli začne trochu iritovat. Oldřich Kaiser v roli staršího Jana Dítěte je po propuštění z vězení a odchodu do Sudet poněkud bezbarvý, ruce mu ovšem svazuje hlavně nedostatek dialogů.

Ženy jsou zato zploštěny jen na líbezně se usmívající, v trávě či posteli křepčící blonďaté nositelky ňader: Od přehrávající Jarušky od Rajských až po germánské ploditelky z projektu Lebensborn. Výjimkou je Julie Jentschová, která Líze dává tu správnou kombinaci pinktlich germánství a něžnosti.

Ale ani herecké výkony nezmění výsledný dojem. Menzel má dar filmového vidění, jenže se ho trestuhodně často vzdává v příliš devótním vztahu k předloze, lépe řečeno k ilustrování děje předlohy. Nikoli tónu.

V některých momentech to připomíná spíš němou grotesku než film z 21. století. Hlavně kvůli takřka všudypřítomnému komentáři pod obrazem, který často popisuje to, co ilustruje obraz.

Druhdy se posuneme dál, ale jen k filmům pro pamětníky. Poetický a zároveň vířivý styl Hrabalovy knihy se Menzel snaží evokovat topornou choreografií herců, nezřídka se tu vyskytnou scény, v nichž se číšníci, jedlíci či dívky pokoušejí spíš tančit. Výsledkem je ale jen pseudopábení zubících se odhalených dívek, slintajících starých pánů a sladké hudby.

Foto: Bioscop

Režisér přiznává, že se chtěl vrátit k poučení ze starých filmů a pokusil se vyprávět především obrazem. Film ale nabere na zajímavosti právě v  momentech, kdy se Menzel komentáře zřekne a zapojí dialogy.

Větší spád přidají i  vizuální efekty, když Menzel nechává vzduchem létat známky, peníze, etikety či na sekundu přeměnit tvář Lízy na Adolfa Hitlera. Postavy se přestanou culit právě až s příchodem nacismu a tyhle temné momenty filmu dodají další rozměr.

Čím vážnější Menzel dokáže být, tím působí film věrohodněji a hlouběji. Jenže Menzel podle Hrabala, to je spíš magie pivní pěny a poetika "malých lidí".

Hlavně v pozdějších filmech krotí autorovy rabiátské texty; vyzobává si obrazy, které se mu hodí, a čte je tak, že všechno vyústí až v ilustraci středostavovské idyly. Tentokrát se škleb dějin v Menzelově zrcadle mění spíš v laskavě smířlivý úsměv.

Ani to by nevadilo, kdyby podobně jako ony staré filmy nabídl aspoň trochu konzistetní nadsázky. Každopádně by snímku prospělo méně pokornosti k předloze a více filmařské odvahy. Pak by se víc přiblížil Hrabalovskému duchu.

Takhle je výsledkem spíš další typický hezký český film - produkt toho typu, na které má Jiří Menzel (a jeho pokračovatelé Jan Hřebejk či Jan Svěrák) téměř monopol. Lis na dojemnost a na city, který paradoxně kvůli té doslovnosti a popisnosti nechá člověka chladným.

Obsluhoval jsem anglického krále, ČR 2006. Scénář a režie Jiří Menzel, kamera Jaromír Šofr, střih Jiří Brožek, architek Milan Býček, hudba Aleš Březina, hrají Oldřich Kaiser, Ivan Barnev, Julia Jentschová, Martin Huba, Marian Labuda, Milan Lasica, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Jaromír Dulava, Pavel Nový a další. 120 minut, distribuce Bioscop.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy