Kotek a Mádl jsou kamarádi do deště

Irena Hejdová Irena Hejdová
2. 11. 2006 11:00
Recenze - Janákovi nelze upřít snaha posunout se od teenagerských komedií, ale Podvraťácký kočkopes nesahá Snowboarďákům ani po kotníky. Uvnitř: TRAILER
Rock podvraťáků - Václav Postránecký
Rock podvraťáků - Václav Postránecký | Foto: Falcon

Kotek a Mádl zůstávají stejní, je to Karel Janák, kdo je jiný, než ho známe. Bez teenagerských fórků o panictví a bez nadržených dialogů o zasouvání. Ale také bez humoru, spádu a bez napětí.

Infobox

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyřčlenná rocková skupina Podvraťáci by ráda prorazila do světa "showbizu" - chybí jim ale pořádná aparatura, s níž by playboy Marty (Jiří Mádl), dredař Luky (Vojtěch Kotek), drsňák Radek (Martin Písařík) a slušňáček Tom (Michael Beran) manažeru Djangovi předvedli, co v nich je.

Rozhodnou se ji proto trochu krkolomně získat. Místnímu mafiánovi ukradnou psa a chtějí ho skrze domácího mazlíčka vydírat. Mafián ale není takový nablbík, jak vypadá.

Titulní partička Podvraťáků totiž není onou partou drsných chlapíků, jaké známe z černě komediálních Tarantinových či Ritchieho filmů. Na drsňácké charisma mají na obličejích příliš málo vrásek a ušpiněné značkové džíny ani Kotkovy dredy jim na drsnosti nepřidají.

Rock podvraťáků - Vojta Kotek, Jiří Mádl, Kristýna Nováková
Rock podvraťáků - Vojta Kotek, Jiří Mádl, Kristýna Nováková | Foto: Falcon

Zápletka nápadně připomíná normalizačního Kamaráda do deště. Také tady se povedená partička hrdinů pokusí získat peníze přes psího mazlíčka místního mafiána - v obou případech se jim to ale pekelně vymstí.

Ro(c)k podvraťáků se výrazně vizuálně i obsahově stylizuje, pro samé kouzlení se špinavou atmosférou Kladna mu ovšem nezbyl čas na to, aby se zabýval příběhem.

Janák řetězí scénky, z nichž některým nelze upřít vtipnost - přepadení veterináře, veškeré scény s vycpávačem zvířat, druhé předávání psa zpět mafiánovi. Díky absenci souvislého děje a životaschopnějších postav ale filmu chybí spád. Po chvíli začne působit monotónně, přitom pořád stále ne uvěřitelně.

Všechno má nejspíš sjednotit a zironizovat neustálý Kotkův rádoby cool komentář pod obrazem, ale jen posiluje monotónní nudu. Film retarduje i hudba, která zní prakticky neustále a bez logičtější spojitosti s obrazem. O nešťastném product placementu ani nemluvě.

Místy to dokonce vypadá, jako by sami tvůrci byli během natáčení sjetí stejně jako jejich hrdinové. "My dost hulíme, tak se nám to asi nějak zkreslilo," říká ve filmu Kotkův hrdina. Mluví se tu sice neustále o hulení, ale nikdy se nehulí. Mluví se tu o sexu, ale Mádla v akci vidíme jen jednou. Film by chtěl být vtipný a zábavný, ale je to zoufalá nuda.

Potěší spíš okrajové maličkosti - třeba Petr Janda v sebeironické roli "kápa šoubizu" Djanga když říká: "Hele, kotě, nechtěla bys ode mě jeden tlustej, macatej, dlouhej podpis na bříško?" Podivuhodný herecký úkaz se vyskytuje i v roli preparátora zvířat, charisma má i srbský herec Pedja Bjelac v roli Chřestýše.

Janák dopředu anoncoval, že Rock podvraťáků je jeho posledním společným filmem s dvojicí Kotek-Mádl. Není to nejšťastnější rozloučení, ale snad Janákovi otevře nové obzory. Pokud bude mít štěstí na herce a lepší scénář.

Rock podvraťáků, ČR 2006. Scénář Karel Janák a Rudolf Merkner, režie Karel Janák, kamera Martin Šácha, hudba Miroslav Chyška, hrají Vojtěch Kotek, Jiří Mádl, Martin Písařík, Michael Beran, Václav Postránecký, Klára Jandová a další. 104 minut, distribuce Falcon.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy