Ježíšův tábor vzývá prezidenta Bushe

Irena Hejdová Irena Hejdová
6. 8. 2006 0:00
New York - Film o dětských vojácích ve službě Boha a prezidenta Bushe zaujal i kontroverzního dokumentaristu Michaela Moorea.

Hrdiny dokumentu Ježíšův tábor jsou Levi, Rachael a Tory - tři děti z Missouri. Na první pohled typičtí američtí teenageři, které baví setkávání s přáteli, poslouchání hudby, nákupy a letní táboření. Současně se ale ti tři považují za mladé a oddané vojáky boží armády.

Na evangelickém táboře Kids on Fire u Ďáblova jezera v severní Dakotě se hromadně modlí a čerpají inspiraci z kázání pastorky Becky Fischerové. Ta je vede nejen k oddané víře v Boha, ale i prezidenta George Bushe.

Becky Fischerová v dokumentu Ježíšův tábor
Becky Fischerová v dokumentu Ježíšův tábor | Foto: Aktuálně.cz

Fischerová a její ovečky vnímají Bushe jako největší naději při prosazování svých myšlenek týkajících modliteb ve škole, ale i v boji proti právu na potrat a právům homosexuálů.

Když byla Becky Fischerová dotázána na scénu, v níž se davy modlí k fotografii americké vlajky a Bushe v životní velikosti, vysvětlila: "Neuvědomovala jsem si, jak sekulární svět vnímá, co děláme. Když vzhlížíme k portrétu Bushe, může to vypadat jako politický čin, ale pro nás to je čin biblický."

Filmový projekt ovšem podporuje. "Myslím, že zachytili krásně to, co děláme," řekla a oponovala tvrzení, že by snad něco mohla dělat špatně: "Já se jen snažím vychovat děti, které budou mít silnou víru v Boha a budou vědět, proč v něj věří."

Ježíšův tábor
Ježíšův tábor | Foto: Aktuálně.cz

Nová generace křesťanů je podle režisérek filmu Heidi Ewingové a Rachel Gradyové už od raného dětství ovlivňována rodiči, učiteli, církví i dalšími autoritami k radikálně fundamentalistické víře, jež ovlivňuje všechno jejich konání.

Režisérky s dokumentem vyhrály na newyorském festivalu Tribeca i na dokumentárním festivalu AFI  SilverDocs. Právě na Tribece ho viděl známý americký dokumentarista Michael Moore. A líbil se mu tak, že ho vzal do programu své filmové přehlídky v michiganském Traverse City.

Ježíšův tábor
Ježíšův tábor | Foto: Aktuálně.cz

Producenti dali festivalu svolení film promítat před několika týdny. Pak ale do projektu vstoupila společnost Magnolia, která minulý týden získala distribuční práva ke snímku pro Severní Ameriku, a zaslala do Traverse City oficiální žádost o stažení filmu.

Obávala se, že jakékoli spojení s kontroverzním režisérem Fahrenheitu 9/11 by mohlo ohrozit přijetí filmu v konzervativních kruzích. "Když to podporuje Moore, desítky dalších to automaticky odmítají," vysvětlil ředitel Magnolia Films Eamonn Bowles.

Festival nicméně příkaz odstranit dokument Ježíšův tábor ignoroval a snímek tu bude k vidění hned dvakrát. Magnolia ho uvede do kin v půlce září.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 43 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy