Hudba: Best of posledních tří dekád

tur
2. 6. 2008 15:51
Novinky pro týden od 3. do 9. června
Foto: Aktuálně.cz

Radiohead - The Best of Radiohead
Krokem „Zaplaťte, co chcete" se Radiohead loni vyvázali ze všech závazků, kterými je svírala firma EMI. S krédem „Vyrazíme z vás, co ještě jde," sáhlo vydavatelství do archivu a poskládalo kolekci všech singlů této kapely. Ne v chronologickém prostředí, ale na přeskáčku si tak každý řidič kamiónu bude moci na benzínové pumpě obstarat vhled do tvorby jedné z nejdůležitějších kapel devadesátých let. Vděčná odrhovačka Creep tu sousedí s milou - ale jen co do melodie - No Surprises. V zásadě „best of civilizační úzkosti polykatelnou formou pro každého". A když už nic jiného, i členové kapely z této kompilace získají tantiémy, které pomohou zahojit nejistý výnos z downloadu In Rainbows.  

Foto: Aktuálně.cz

Ladytron - Velocifero
Čtvrté album electroclashových pionýrů z Liverpoolu se snaží dokázat, že kapela přežila boom žánru temné elektroniky s mumlavými a mrazivými texty. Děje se tak i příklonem k exotice. A ještě větším spoléháním se na to, že jedna ze členek Mira Aroyo se narodila v Sofii, má bulharštinu zadarmo - a kromě toho, že má Ph. D. z molekulární genetiky, udělá se svou mateřštinou v kapele hodně parády. To se ostatně hodně projevovalo i na předcházejícím albu Witching Hour. Ladytron mezitím koncertovali s Nine Inch Nails i Gwen Stefani. Velocifero nepohrdá e-clashovými schématy, ale zároveň přejímá i standardní indie rockové rytmické postupy. To vše kapela předvede naživo 12. července na festivalu Creamfields v Břeclavi.
MySpace kapely najdete ZDE

Foto: Aktuálně.cz

Mudhoney - The Lucky Ones
Kapela, která vydřela cestu celé grunge scéně. Kapela, ke které vzhlížela Nirvana. Kapela, která v osmdesátých projezdila celé Spojené scény, aby dala vědět, že ze Seattlu pochází i něco jiného než Boeing, vydává na tradičním labelu Sub Pop deváté album. Po koketování s velkým vydavatelstvím v devadesátých  letech, které skončilo naprostou neprodejností této sarkasticky ironické čtveřice, se v novém miléniu Mudhoney vrátil zpět pod křídla firmy, jež je vynesla na výsluní. The Lucky Ones rezignují na experimenty svého předchůdce  Under a Billion Suns - kde kapela, jež těží ze Stooges, blbnula i s dechovou sekcí. Mudhoney model 2008 se stylově vrací k nezatíženým začátkům v období EP Superfuzz Bigmuff. Tudíž žádný mazání se s tím: jedenáct nových skladeb nahráli za tři a půl dne - včetně overdubů!
MySpace kapely najdete ZDE

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy