Filmové premiéry tohoto týdne

Irena Hejdová
10. 11. 2005 0:00
Co tento týden doporučit? Dětem animovaného Strašpytlíka , jejich dospělým rodičům Cronenbergovy Dějiny násilí , věčným dětem Kletbu bratří Grimmů , romantickým duším je určen film Moje léto lásky , ctitelům dokumentů Kamenolom Boží a příznivcům přírody francouzský film Masajové - bojovníci deště .

Kletba bratří Grimmů je velmi očekávaný film Terryho Gilliama. Jde o výpravnou pohádku o fiktivní cestě bratří Grimmů Napoleonem obsazeným Německem, na níž se setkávají s domnělými i skutečnými čarodějnicemi. Podstatná část filmu vznikala v Čechách, krom hvězd Matta Damona, Heatha Ledgera a Monicy Bellucci se v něm objeví i několik českých herců.

Film Dějiny násilí představuje asi nejzajímavější filmovou událost tohoto týdne. Jde o thriller významného amerického režiséra Davida Cronenberga (Moucha, Pavouk, ExistenZ). Téma násilí je tu rozehráno na několika rovinách nejen v příběhu hlavního hrdiny, spořádaného otce rodiny, ale i v epizodách vedlejších postav. Název Dějiny násilí odkazuje k roli násilí v našich životech a společnosti.

Z filmu Masajové - bojovníci s deštěm
Z filmu Masajové - bojovníci s deštěm | Foto: Aktuálně.cz

Masajové - bojovníci deště jsou dílem francouzského režiséra Pascala Plissona, který tímto filmem vzdává hold jednomu domorodému kmenu, Africe a divoké přírodě. Vypráví smyšlenou legendu ze života Masajů, do které obsadil pravé příslušníky tohoto kmene. Ti se musí utkat s mýtickým lvím králem Vitchouem a zachránit tak svůj kmen před ničivým suchem.

Moje léto lásky - britský romantický film o podivném přátelství dvou dívek, které přeroste ve vzájemnou posedlost. Dívky se přes výrazné sociální, povahové i fyzické rozdíly a navzdory společnosti stanou nerozlučnou dvojicí.

Z filmu Strašpytlík
Z filmu Strašpytlík | Foto: Aktuálně.cz

Strašpytlík je dětský animovaný film z produkce Disney studia. Oproti jiným filmům od Disneye z poslední doby ale nebyl vytvořen ve spolupráci se studiem Pixar. To se neprojevuje ani tak v rovině animační, jako spíše v té příběhové.V ní se mísí snaha pobavit dětské i dospělé diváky (dospělé tradičními odkazy na jiné filmy).

O dokumentárním filmu Kamenolom boží Břetislava Rychlíka jsme už na Aktuálně podrobně informovali. Zachycuje životy, sny a touhy lidí v pusté, měsíční krajině Severních Čech. Film zvítězil na Festivalu českých filmů Finále Plzeň v kategorii dokumentu a z festivalu Jeden svět si odvezl Visegrádskou cenu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy