Do Prahy jede Vin Diesel a princ Kaspian

ČTK, hej
12. 12. 2006 9:00
Praha - Barrandov Studio má ode dneška největší filmový ateliér v Evropě. Vznikne tu i pokračování Letopisů Narnie.

Pokračování série s podtitulem Princ Kaspian bude už v lednu prvním zahraničním projektem v nových barrandovských ateliérech. I první díl dětské fantasy ságy se zčásti natáčel v Praze; rozšíření ateliérů ale umožňuje, aby v Česku vznikla mnohem větší část filmu, jenž bude mít v kinech premiéru v roce 2008.

Na Barrandově vznikne i americko-evropský sci-fi film Babylon, ve kterém hlavní roli ztvární hollywoodský herec Vin Diesel. Zahraje si žoldáka Thooropa, který má úkol odvést z Ruska do Číny ženu, která je hostitelkou organismu, který by se mohl stát novým Mesiášem.

Foto: Aktuálně.cz

Vin Diesel by se spolu s režisérem filmu Mathieum Kassovitzem měl zúčastnit i party k oficiálnímu otevření ateliéru.

Výstavba komplexu o celkové ploše čtyř tisíc metrů čtverečních začala letos na jaře a původní stomilionový rozpočet dvojnásobně překročila. Je to nejrozsáhlejší investice do českého filmového průmyslu za posledních šedesát let. Díky tomu si Barrandov upevnil postavení mezi filmovými studii nejen v Evropě, věří majitelé.

Nový komplex je složený ze dvou ateliérů, každého o rozloze tisíc metrů čtverečních a výšce 12 metrů; třetí ateliér má dva tisíce metrů čtverečních a téměř čtrnáctimetrovou výšku. Všechny lze navzájem propojit a získat tak prostor o délce téměř sto metrů.
   
Dosud co do velikosti vedly slavné ateliéry Cinecittá v Římě. Největším soupeřem Barrandova jsou studia Pinewoods v Londýně, ta však nejsou zvukotěsná.

Foto: Barrandov Studio

Barrandov Studio založil před sedmdesáti lety Miloš Havel, strýc bývalého českého prezidenta Václava Havla. Barrandov Studio patří mezi nejrozsáhlejší filmové komplexy v Evropě. Vzniklo tu na 2500 českých a zahraničních filmů-  včetně velkofilmů typu Johanka z Arku, Oliver Twist, Bratři Grimmové či Příběh rytíře.

"Kombinaci Prahy, Barrandova a schopností českých filmařů, kteří se zahraničními štáby spolupracují, nám nikdo nevezme,"  říká předseda představenstva akciové společnosti Barrandov Studio Vladimír Kuba. Například ve štábu Babylonu je pouze 25 cizinců; zbytek tvoří Češi.

Producent Pavel Strnad ovšem tvrdí, že vzít ji může systém daňových pobídek a daňových úlev, po kterém podle něho český filmový průmysl volá už několik let. Platí například v Maďarsku, kde získávají producenti pětinu svých nákladů zpět.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy