Chlupaté divočiny pro děti přilákaly do kin dospělé

Kamil Fila Kamil Fila, kf
19. 10. 2009 15:40
Film Where the Wild Things Are překonal očekávání
Foto: Reuters

Los Angeles - Vítězem amerického víkendového žebříčku se stala filmová adaptace proslavené dětské knihy Maurice Sendaka Tam, kde žijí divočiny.

Kniha, jež de facto nemá víc než pár vět a ilustrace, vypráví o zlobivém chlapci Maxovi, který jde spát bez večeře a dostane se do země divokých příšerek a stane se jejich králem. Předtím, než se s některými tvory skamarádí, mu ale spíš hrozí, že bude sežrán.

Snímek produkovaný Tomem Hanksem vysoce překonal očekávání a získal při své premiéře z pokladen 32,5 milionu dolarů, což je srovnatelné s podobně ulétlým hitem Zataženo, občas trakaře.

Foto: Aktuálně.cz

Většinu z nich přitom do Divočiny přinesli nikoli malí diváci, ale dospělí: podle studia Warner Bros. bylo 43 procent diváků starších 18 let, naopak jen čtvrtinu (27 procent) tvořili rodiče s dětmi.

To odpovídá záměrům studia, které podle prezidenta kinodistribuce Dana Fellmana investovalo 70 procent mediálního rozpočtu směrem k dospělému publiku. "Věděli jsme přesně, co máme a co děláme," prohlásil s tím, že díky patří režiséru Spiku Jonzemu, který udělal z brilantní knihy stejně brilantní  film.

Původně se ovšem Warneři tak vstřícně netvářili. Jonze začal film natáčet už v průběhu roku 2007, ovšem výsledek rozčaroval studio natolik, že ho v polovině roku 2008 donutilo valnou část přetočit - přesto mu zvýšilo rozpočet na zhruba 100 milionů dolarů.  Nakonec tedy Jonze zřejmě v něčem ustoupil, a studio zase přehodnotilo cílovou skupinu směrem k odrostlejšímu publiku.

Tomu ostatně odpovídá i hudba ke snímku. Hračičkovsky nekompromisní autor ceněných klipů pro Beastie Boys nebo Björk a režisér kultovních snímků V kůži Johna Malkoviche a Adaptace pověřil hudbou svoji bývalou přítelkyni Karen O, zpěvačku newyorských Yeah Yeah Yeahs.

Foto: Aktuálně.cz

Celková doba práce na filmu zabrala pět let a byla komplikovaná proto, že kombinuje živé herce, loutky a počítačovou animaci. Natáčelo se blízko australského Melbourne a lokace zahrnovaly písečné duny, mořské pobřeží a požárem zničené lesy (namísto zelených, jež jsou v knize).

Osud adaptace americké dětské klasiky Maurice Sendaka tak vlastně kopíroval její knižní vydání v roce 1963, kdy autor musel dlouze přemlouvat nakladatelství a po vydání sklidil negativní recenze v tisku. Během dvou let si ale podle Sendaka objevily ilustrovanou knížku, která nemá víc než deset vět, v knihovnách samy děti.

Film vstoupí do české distribuce 10. prosince s nesmyslně úděsným názvem Max a maxipříšerky, ačkoli český titul knihy existuje a ctí originál Where the Wild Things Are.

Zahraniční recenzenti většinou zaujímají k Divočinám trochu rozporuplný postoj. Výstižně to shrnul Dan Lybarger ze stránky eFilmCritic.com, že snímek je "více obdivuhodný než zábavný".

Kevin McCarthy upřesňuje hlavní problém: "Jde o mistrovské dílo, co se týče režie a kamery, ale potřebovalo, aby 'oddělení zodpovědné za tempo' víc zamakalo."

Foto: Aktuálně.cz

Tom Long z deníku Detroit News o Divočinách říká, že jsou "intelektuálně zajímavé, vizuálně poutavé a naplněné vynalézavostí, ale jedna zásadní věc chybí: divokost."

Druhé místo v aktuálním žebříčku patří thrilleru Law Abiding Citizen (Ctihodný občan) s Jamiem Foxxem a Gerardem Butlerem v hlavních rolích. Pro studio Overture Films znamená 21 milionů nejlepší výsledek v existenci. Jde o skvělý výsledek i pro režiséra F. Garyho Graye, jehož předchozí snímky Vyjednavač, Mstitel (A Man Apart) a Loupež po italsku se přes hranici 20 milionů za víkend nepřehouply.

Čtěte také:
Paranormální aktivita za pár dolarů děsí celou Ameriku

Padesátimilionové náklady snímku se ovšem asi z amerických kin nevrátí, podobné příběhy totiž nemají dlouhodobou přitažlivost. Ve Ctihodném občanovi hraje Butler průměrného Američana, kterému pouliční gang mu zavraždí manželku a děti. Právník Foxx ovšem zařídí, aby se dostali na svobodu - a z Butlera se stává mstitel.

To, co začíná jako Přání smrti s Charlesem Bronsonem a chce být zřejmě společenskou polemikou jako Volný pád s Michaelem Douglasem, se ovšem postupně zvrátí v šílený masakr, který spíše než akční film připomíná horory typu Saw.

Američtí recenzenti jsou obecně citliví na filmy obsahující násilí, či dokonce obhajující svévolné braní zákona do vlastních rukou, a nelze se divit, že Ctihodného občana odstřelili jako absurdní a nekrofilní brak.

Foto: Aktuálně.cz
 

Většina kritiků se diví i tomu, proč má film o hře dvou inteligentních mužů tak hloupý scénář a jak můžou herci některé hlášky vůbec vypustit z úst s vážnou tváří. V českých kinech "to bude biblické" - jak zní jeden z přepálených výroků hlavního hrdiny -  19. listopadu 2009.

Třetí místo v žebříčku má ultranízkorozpočtový horor Paranormální aktivita, jenž údajně přišel jen na 11 tisíc dolarů. Získal dalších 20  milionů dolarů a opět i nejvyšší průměrnou návštěvnost na jednu kopii a jeden sál. Minule obíhal ve 160 kopiích, tento týden se počet zvýšil na 760 a tržby jsou víc než dvojnásobné. Celkem už vydělal 33,7 milonu, takže se už zaplatil třistakrát.

Poslední novinka týdne, remake klasického hororu Otčím (Stepfather), skončila na pátém místě s 12 miliony dolarů a pouze 12 procenty kladných recenzí. Podle všeho nová verze téměř úplně pomíjí satirické podtóny originálu, a navíc postrádá i napětí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy