Češi mají první blu-ray disk s domácím filmem

Irena Hejdová Irena Hejdová
2. 4. 2008 9:00
Vorlův Gympl v nové technologii bude za 799 korun
Gympl: Jiří Mádl a Tomáš Vorel jr.
Gympl: Jiří Mádl a Tomáš Vorel jr. | Foto: Falcon

Praha - Blu-ray představují prý budoucnost, která už brzy vytlačí dosud nejrozšířenější formát DVD. Jak jsou na tom tedy s budoucností čeští distributoři?

Zatím jediným tuzemským distributorem blu-ray disků je Bontonfilm - vydal už několik titulů opatřených českou podporou, tedy českými titulky a/či českým dabingem.

Začal loni v září, do konce roku stihl vydat dvacítku zahraničních titulů. Čeští fanoušci blu-ray si tak mohou vychutnat třeba filmy Sedm let v Tibetu, Spider-man 3 či Monty Pythonův Život Briana.

Od ledna do poloviny května chystá Bontonfilm na blu-ray dalších 15 zahraničních titulů. Už vyšel Bláznivej tábor, celá trojdisková kolekce Spider-mana, Bohémové, Motel smrti, Na pokraji slávy, Vítejte v džungli, Superbad a Gattaca.

Připravuje se Dobrodružství Barona Prášila, Láska podle předlohy, Klikař Charlie, První rytíř, Hostel II, Tichý nepřítel a Rezident Evil: Zánik.

"Vydávání blu-ray je zatím hodně finančně náročné," říká Adam Dvořák, ředitel Bioscopu, jehož divizí je i Magicbox, který je spolu s Bontonfilmem největším českým vydavatelem DVD.

"V Česku je to proto zatím spíš raritka než velký byznys," dovysvětluje, proč se zatím do vydávání blu-ray pustily jen dvě největší společnosti.

Gympl
Gympl | Foto: Falcon

Možná i to vysvětluje, proč zatím nevyšel na blu-ray disku žádný český film. První Blu-ray už je ale na obzoru - Vorlova grafiťácká komedie Gympl, která vychází 21. dubna, od tohoto data bude k dispozici v půjčovnách i v obchodech.

Podle Kristiny Maixnerové z Bontonfilmu byl blu-ray Gymplu vyroben v Česku. "V dubnu vydáváme spolu s blu-ray várkou také DVD Gymplu: vyjde 7. dubna, v půjčovnách je už od 24. března," dodává Maixnerová.

Gympl na blu-ray se bude prodávat za 799 korun, tedy za cenu o něco nižší, než jsou zahraniční tituly. Bude k němu navíc přikládán soundtrack filmu z dílny hiphopového Wiche.

Křest blu-ray proběhne nejspíš 16. dubna, počet vydaných kusů je ale podle Maixnerové tajný.

Foto: Aktuálně.cz

Z údajů Bontonfilmu vyplývá, že Gympl bude prvním, ale na dlouhou dobu také posledním českým filmem vydaným v novém formátu.

"O dalším Blu-ray kromě Gymplu zatím neuvažujeme, nicméně nevylučujeme, že do konce roku začneme připravovat další tituly," říká jen Maixnerová.

Na vydávání Blu-ray se chystá i společnost Magicbox. "První blu-ray vydáváme na podzim, půjde o film Batman," říká Adam Dvořák.

"Následovat bude 15 - 20 filmů včetně všech dílů Harryho Pottera," dodává.

Právě Magicbox by mohl být také vydavatelem druhého výsostně českého Blu-ray disku - tím bude vinařská komedie Bobule, která si odbyla premiéru minulý týden, termín vydání blu-ray ale ještě není znám.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy