Bourne se vrátí. Pro dědictví, pro zradu, pro klíčky?

Irena Hejdová Irena Hejdová
27. 2. 2008 17:20
Damon a Greengrass natočí další díl akční série

Praha - Nejdřív to byl jen Agent bez minulosti. Pak Jason Bourne začal hledat svůj mýtus a loni se vrátil s ultimátem. Zdálo se, že už nelze jít dál: psychotický agent s amnézií nakonec objevil o svém životě vše, co se dalo.

Ale tvůrci, producenti a fanoušci a s nimi i pokladny kin mohou jásat - Bourne je zpátky. Ano, Matt Damon, který ztělesňuje oblíbeného hrdinu, jenž je akčnější protiváhou agenta Jamese Bonda, už podepsal podle deníku Variety smlouvu na čtvrté pokračování populární série.

Sérii zahájil v roce 2002 režisér Doug Liman, po něm už na poměry akčního filmu až pozoruhodně inteligentní dílko převzal Paul Greengrass, který se hlásí ke škole britského dramadocu. Podle posledních oznámení agentur i usedne na režisérskou sesli v připravovaném čtvrtém dílu.

Matt Damon na londýnské premiéře filmu Bourneovo ultimátum
Matt Damon na londýnské premiéře filmu Bourneovo ultimátum | Foto: Reuters

Zatím poslední Bourneovo ultimátum, které mělo v USA premiéru před rokem, vydělalo celosvětově podle Box Office Mojo 442 milionů dolarů. Bourneův mýtus v roce 2004 vydělal 288 milionů dolarů, Agent bez minulosti o dva roky předtím 213 milionů.

Bourneovo ultimátum bodovalo nejen u fanoušků, ale i u odborné veřejnosti. V nedělním vyhlášení Oscarů mu navíc připadly hned tři zlaté sošky za nejlepší zvuk, střih a mix zvuku.

To potvrzuje formální novátorství snímku, který používá nervní kvazidokumentární kameru a dokazuje, že je možné vytvořit dobrý akční film střihnutý psychologickým dramatem, aniž si lidé v kinech musí klepat na čelo.

Tři natočené díly vycházejí z knižní předlohy Roberta Ludluma;, po jeho smrti ji převzal s dalšími dvěma díly Eric Van Lustbader, který napsal pokračování Bourne Legacy (Bourneovo dědictví) a Bourne Betrayal (Bourneova zrada). Není ale jasné, zda budou právě tyto knihy základem nového či obou nových dílů.

Matt Damon s Julií Stilesovou na premiéře
Matt Damon s Julií Stilesovou na premiéře | Foto: Reuters

"Nikdy neříkám nikdy," odpovídal Damon loni po bondovsku ohledně dalšího angažmá. "Ale nevím, jestli Bourne ještě má co říct. Nechtěl bych točit film o tom, že ztratil klíčky od auta." Zřejmě to tedy bude něco většího.

Greengrass s Damonem už dřív podmiňovali účast na projektu tím, že na něm budou opět spolupracovat. Teď oba podepsali smlouvy, není ale jasné, kdy se začne točit.

Oba mají naditý časový rozvrh a  lze předpokládat, že nějakou dobu potrvá, než se k novému dobrodružství agenta dostanou.

Spolu připravují i další společný snímek Zelená zona, adaptaci knihy amerického novináře Rajiva Chandrasekarana, která je kronikou života v Bagdádu.

Matt Damon jedná také o spolupráci na připravovaném filmu Clinta Eastwooda Lidský faktor - odehrává se v JAR po pádu apartheidu a Nelsona Mandelu by v něm měl ztvárnit Morgan Freeman.

A mluví se i o jeho zapojení do projektu The Informant Stevena Soderbergha, s nímž se sešli už při práci na Dannyho parťácích.

Paul Greengrass, známý jako tvůrce snímků Let číslo 93 či Krvavá neděle, má ve výhledu ještě drama z vietnamské války Pochodovali do sluneční záře.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy