Autor Spider-Mana se pustí do Toma Clancyho

Kamil Fila Kamil Fila
23. 3. 2008 15:35
Sam Raimi převezme sérii s Jackem Ryanem

Los Angeles - Studio Paramount vyjednává s režisérem Samem Raimim o filmové sérii podle knižních předloh Toma Clancyho.

Raimi začínal u levných, napůl parodických hororů Evil Dead, jež si získaly kultovní status, později proslul především komiksovou trilogií Spider-Man.

Romány Toma Clancyho, v nichž je hlavním hrdinou Jack Ryan, byly zfilmovány již několikrát. Dosud ovšem není možné hovořit o pravidelné sérii a o tom, že by měl na roli někdo patent.

Poprvé se postava analytika Jacka Ryana objevila v thrilleru Hon na ponorku z roku 1989, kde byla ovšem zastíněna postavou ruského kapitána ponorky, jehož ztvárnil Sean Connery. Ryana tehdy hrál nepříliš výrazný a sympatický Alec Baldwin.

spisovatel Tom Clancy
spisovatel Tom Clancy | Foto: Aktuálně.cz

Druhým představitelem Ryana se stal Harrison Ford ve filmech Vysoká hra patriotů (1992) a Jasné nebezpečí (1994) - oba v režii Phillipa Noyce.

Naposledy dostal Jack Ryan tvář Bena Afflecka ve snímku Nejhorší obavy (2002), který režíroval Phil Alden Robinson.

Všechny filmy překonaly na domácích tržbách 100 milionů dolarů a celosvětově utržily přes 780 milionů, přestože jméno Jack Ryan nevyvolává u většiny publika okamžité asociace a touhu vidět další a další filmy, jako to platí u jiných špionů a agentů typu Jamese Bonda či Jasona Bournea.

Nešlo tedy o typ "chození na značku" - ale o jednotlivé bodování zcela různorodě pojednaných snímků.

Knižní série Toma Clancyho je ovšem natolik úspěšná, že producenti Lorenzo di Bonaventura a Josh Donen nyní přišli s nápadem udělat rovnou celou novou trilogii, jež bude zastřešena jedním tvůrčím týmem.

Sam Raimi zatím vypadá jako pevná volba, přestože jeho dosavadní filmy se žánrově i stylově od Clancyho technokratické věcnosti a realističnosti značně liší.

Foto: Aktuálně.cz

Režisér nicméně prohlásil, že má Clancyho románového hrdinu velmi rád a studio mu práci na projektu svěřilo proto, že má zkušenosti s tvorbou rozsáhlých trilogií.

O novém herci, jež propůjčí Ryanovi svou tvář, dosud není nic známo. Jisté je ovšem rozhodnutí, že Ryan má být mladší a publikum jej bude sledovat v raných fázích jeho kariéry. Odpadne tak přinejmenším řešení rodinných problémů.

Definitivní smlouva bude uzavřena, jakmile Raimi dokončí pro studio Universal horor Zatáhni mě do pekla, v němž hrají hlavní role Alison Lohmanová a Justin Long.

První díl nové ryanovské trilogie je přitom plánován už na léto 2010. Tématem bude některá z aktuálních celosvětových teroristických hrozeb.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy