Očima fotografa: Kubánec si zamiloval hejno pelikánů. Jsou jako moje děti, říká

Očima fotografa: Kubánec si zamiloval hejno pelikánů. Jsou jako moje děti, říká
"Když se ptáci na jaře zase vrací na sever, cítím se hodně osamělý. Jsou jako moje děti a celý půlrok mi tady chybí," přiznává Leonardo Carrillo.
Carrillovy vlastní děti už "vyletěly z hnízda". Dvě žijí na ostrově Mládeže, třetí v nedalekém městě, ale kvůli pandemii koronaviru se s nimi šedesátník v poslední době příliš nevídal, takže pelikáni byli jeho nejbližšími společníky.
Pelikány hnědé lze bezpečně poznat podle šedohnědého peří, dlouhých krků a pružných hrdelních vaků, do kterých chytají ryby.
"Běžnému pozorovateli mohou všichni připadat stejní, ale ve skutečnosti má každý z ptáků jedinečnou osobnost," upozorňuje Carrillo.
Foto: Reuters
Magazín Reuters Magazín, Reuters
9. 6. 2021 14:31
Kubánec Leonardo Carrillo se už dvě dekády stará o kolonii pelikánů hnědých. Ptáci do jeho vesnice Guanimar přilétají pravidelně v prosinci, aby na jihu ostrova přečkali zimu, a v květnu se zase vrací na sever. Carrillo je krmí zbytky jídla, které vybírá od svých sousedů, a také pelikánům ošetřuje zranění od rybářských sítí. Jeho příběh zaznamenal fotograf Reuters Alexandre Meneghini.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy