Ticho v korunách, síla v příběhu. Deset stromů bojuje o srdce národa

Ticho v korunách, síla v příběhu. Deset stromů bojuje o srdce národa
Poustevník //  "Lípa na okraji pole nad Dětřichovem stojí, už dlouhé roky na všechny okolo hledí a široko daleko její květy voní. Všechny větry i blesky ustojí. Strom k krajině žije, svojí korunou stín a vláhu šíří, vodu pije. V jeho stínu hmyz a ptáci bydlí. Nepotřebují z hobby marketu stůl ani židli. Jak mu mohu pomoci, aby žil ještě dalších 100 let? Přihlásím ho, vyhraju, výsledek bude hned. Lípa s výhledem na pohoří Jeseníků. S Šerákem v pozadí a Obří Skály, skoro, jako kamenem dohodí. Představuje stabilní prvek v krajině, který je důležitý nejen jako ochrana malého ptactva před dravci, a pro jeho stín, který využívá zvěř i lidé. Přináší nám i krásu do našich životů. Uvědomění, že pevný postoj prospívá všemu kolem nás. Je to naše inspirace, ochrana i potěšení. Navržen velkou komunitou."
Trojiční lípa // "V letech 1831–1832 dorazila do Čech cholera. Ve Svinách rozdělili město na okrsky, přidělovali radní, omezili pohyb, zvětšili hřbitov. Doktor Jan Soukup odmítal chodit k nemocným, úmrtní listy psal od stolu, vymlouval se na nemoc, radil větrat a spoléhat na přírodu. Lidé se modlili, obraceli se k bylinkám a božím mukám. Když nepomohly prosby, ostrakizovali ho – nedostal chleba, maso, ani pivo. Po setmění chodil tajně do Boršíkova, kde mu jediná hostinská uvařila. Jednoho večera ho lidé zadrželi u cesty u kostela Nejsvětější Trojice a dovlekli do hospody. Nezbili ho, ale nutili ho léčit. Vodili ho od domu k domu. Poradil, jak pečovat o nemocné. U čtyřletého Jana Kyslíka se rozplakal, když dítě právě umíralo.

Brzy nato sám onemocněl. Ležel bez pomoci, litoval, že nedokázal být doktorem. Lidé mu poslali prázdný talíř a vzkaz: „Ať pomůže příroda.“ V horečkách slíbil, že za každého, komu nepomohl, vysadí lípu. Počítal jména v matrikách, kreslil mapu stromů. Jednu lípu zakreslil k hospodě u Nejsvětější Trojice. Připsal: Za Jana Kyslíka.
Neví se, zda je sázel sám, ale epidemii zřejmě přežil – v seznamech mrtvých není. Ve Svinách lípy rostou dodnes, zdánlivě nahodile, ale na dosah lidem. Mapu sežraly myši, jméno Soukupa zapadlo, ale lípy zůstaly. ( Autorem příběhu Trojiční lípy je spisovatel Jan Štifter)

Nominován velkou komunitou - vedle Město Trhové Sviny se k nominaci připojila spousta spolků: Včelaři, Trhováček Trhové Sviny, Myslivecký spolek , Hasiči,Rybáři., Komunitní centrum, sportovní sdružení Rychlé Šelmy T.S. "
Hruška na Radovách // Do soutěže „Strom roku“ 2025 jsem se rozhodla nominovat hrušeň obecnou, „našu hrušku“, jak ji nazýváme v Míkovicích. Tento strom je pro nás symbolem tradice a spojení s přírodou, které podporuje ženský pěvecký sbor FS Míkovice. Hrušeň roste v katastru Míkovic nad Olšavou a je oblíbeným místem pro výlety místních, kteří sem často vyrážejí lesem Hlubočkem nebo přes louky Radovy. Její stáří se odhaduje na téměř 170 let, dosahuje obvodu kmene 450 cm a výšky cca 13 m. Přestála bouře, vichřice i období sucha a je chráněná dřevěným plotem. . V roce 2001 byla vyhlášena jako první strom v okrese Uherské Hradiště památným stromem a rozhodně si toto zařazení zaslouží. Její přirozenou krásu obdivujeme nejen my místní, ale i příchozí a návštěvníci z širokého okolí. Pod její korunou se koná tradiční novoroční setkání, které přitahuje kolem 150 účastníků. Hrušeň je pro nás symbolem spojení generací a tradic, které chceme ochránit pro budoucí pokolení. Hrušku nominuje folklorní skupina Míkovice, z.s., organizátoři novoročních setkání.
Herbenův topol // "Tento strom není jen výraznou přírodní dominantou, ale i tichým svědkem minulosti sahající až do poloviny 19. století. Je jedním ze dvou posledních z aleje, kterou kolem roku 1850 vysadil Jan Herben, tehdejší starosta Morkůvek a strýc spisovatele Jana Herbena. „Tu Morkůvky znám dům vedle domu…“ (Jan Herben, Kniha vzpomínek, 1936). Jan Herben byl vůdčí osobností obce, jehož život ukončila cholera v roce 1866, během prusko-rakouské války. Topol, který sám zasadil, tak stojí jako živá připomínka nejen jeho samotného, ale i těžkých časů. Dnes, po více než 170 letech, je symbolem odolnosti, paměti a spojení dvou obcí – Morkůvek a Brumovic. Stejně jako se v minulosti topolovou alejí navštěvovaly rodiny a chodilo za prací, přejeme si, aby se topol stal spojnicí i pro budoucnost. Je to víc než strom – je to živý odkaz. Navržen velkou komunitou místních sdružení, spolků a občanů. " Zobrazit 10 fotografií
Foto: Nadace Partnerství / Strom roku
Jana Harmáčková Jana Harmáčková
7. 6. 2025 15:40
O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Finálové stromy nyní čeká focení a komunitní setkání, na která bude Nadace Partnerství postupně zvát veřejnost i zástupce jednotlivých obcí.

"Letošní finálová desítka je opravdu pestrá. Převládají lípy a duby, ale mezi finalisty najdeme také javor, hrušeň, topol a vrbu. Výběr pokrývá téměř celou republiku - své zástupce má osm krajů. Dva finalisté reprezentují Pardubický kraj, další dva kraj Středočeský. Své zástupce mají však i kraje Jihočeský, Zlínský, Olomoucký, Jihomoravský, Ústecký a Plzeňský," komentuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství.

Letošní hlasování odstartuje 21. července a potrvá 11 týdnů: týden za každý strom plus závěrečné superfinálové kolo pětky finalistů s nejvíce hlasy. Stromy se veřejnosti představí v krátkém videospotu, který doprovodí svým komentářem moderátor a tvář ankety Strom roku, Vladimír Kořen.

"Ocenění Strom roku 2025 přichází jen několik dní před závěrečným hlasováním poslankyň a poslanců o vládním návrhu zákona, který zlepší ochranu stromořadí a napomůže tomu, aby už inženýrské sítě ve městech nedostávaly automaticky přednost před veřejnou zelení. Nadcházející horké léto nám pak jistě připomene, jak moc jsou pro nás stromy důležité. Jsem rád, že nominace na strom roku přichází od občanů z celé republiky a dávají tak najevo, že si cení stromů ve svém okolí. Nejen těch, které tu s námi stojí už po staletí díky péči předchozích generací - ale i těch, které nově zasadíme, protože pomáhají zvládat nejen klimatické výzvy. Potěšilo mě, že mezi finalisty jsou i stromy, které nominovaly děti z mateřských a základních škol. A to je skvělá zpráva - nejen pro stromy, ale i pro naši společnost," uzavírá ministr životního prostředí Petr Hladík.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy