Tragický trend: Řidiči si fotí selfie i okolí a vše sdílejí. Někdy jde o poslední snímek v životě

jaz
2. 5. 2016 11:00
Americká studie upozorňuje na rostoucí počet řidičů, které rozptyluje během jízdy nový fenomén, a tím je používání sociálních sítí. Nejde tak jen o telefonování nebo psaní takzvaných SMS zpráv. Takový řidič se místo soustředění se na řízení věnuje fotografování okolí či sebe sama a tyto obrázky poté sdílí se svými přáteli a známými na internetu. Podle statistiky ale jen v roce 2014 v Americe zemřelo na následky nehody způsobené roztržitostí přes tři tisíce lidí.
Foto: Instagram

Průzkum americké pojišťovny Erie je varováním pro všechny řidiče, kteří berou na lehkou váhu používání mobilních zařízení během jízdy. Studie totiž poukazuje na stále sílící nešvar nepozorných řidičů, kteří si spíše než vozovky a dopravní situace všímají západu slunce nebo sami sebe. To má ale za následek nehodovost i vysokou úmrtnost těchto řidičů. Informoval o tom server Daily Dot.

"Nové technologie nám umožňují telefonovat, psát zprávy nebo e-maily a aktualizovat si sociální média během jízdy – všechny tyto akce, ale prokazatelně zvyšují riziko dopravní nehody," píše se na stránkách Národní bezpečnostní rady, která také vyhlásila duben jako měsíc, kdy je potřeba zvyšovat povědomí o možném rozptýlení během jízdy autem.

Ještě před pár lety se strážci zákona potýkali s nešvarem, jako je telefonování nebo psaní textových zpráv za volantem. V poslední době ale vzrostla obliba pořizování selfie, fotografování okolní krajiny a následné sdílení obrázků na sociální síť. A to vše během jízdy.

Americká pojišťovna zamířila za daty právě na sociální síť, a to zvláště na stránky pod hashtagem #whiledriving, který užívají lidé právě ke sdílení fotografií, které pořídili v jedoucím autě. Takových obrázků vzniklých za nebezpečných okolností je plno například na Twitteru nebo Instagramu.

Hashtag #whiledriving je poté nejčastěji spojován s výrazy jako – mraky, západ slunce, obloha atd., což napovídá, o co se řídící fotografové kromě vlastních selfie nejvíce zajímají. "Řidiči by měli držet své ruce na volantu, své oči zaměřit na silnici a pozornost na jízdu. Vzhledem k naší analýze ale mnozí spíše hledí na západ slunce, nebo sdílejí své fotografie v nebezpečných situacích," řekl Doug Smith Daily Dot z pojišťovny Erie.

Nejvíce hříšníků podle průzkumu pochází z Texasu, Kalifornie, Floridy, Jižní Karolíny a New Yorku, a to i přes to, že ve většině státu USA je používání mobilních zařízení za volantem přísně zakázáno.

#whiledriving

Fotka zveřejněná uživatelem Aurelio Serino (@aurelioserino),

"Přestože je pochopitelné, že chtějí sdílet malebné obrázky na sociálních sítích. Měli by si ale představit, že mohou být také poslední. Za to ale nestojí. Doufáme, že naše analýza pomůže, aby si takové věci vyřizovali doma," říká Smith a připomíná smutnou statistiku z roku 2014, kdy kvůli nepozornosti na amerických silnicích zemřelo 3179 lidí a 431 tisíc bylo zraněno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy