Tragický trend: Řidiči si fotí selfie i okolí a vše sdílejí. Někdy jde o poslední snímek v životě

jaz
2. 5. 2016 11:00
Americká studie upozorňuje na rostoucí počet řidičů, které rozptyluje během jízdy nový fenomén, a tím je používání sociálních sítí. Nejde tak jen o telefonování nebo psaní takzvaných SMS zpráv. Takový řidič se místo soustředění se na řízení věnuje fotografování okolí či sebe sama a tyto obrázky poté sdílí se svými přáteli a známými na internetu. Podle statistiky ale jen v roce 2014 v Americe zemřelo na následky nehody způsobené roztržitostí přes tři tisíce lidí.
Foto: Instagram

Průzkum americké pojišťovny Erie je varováním pro všechny řidiče, kteří berou na lehkou váhu používání mobilních zařízení během jízdy. Studie totiž poukazuje na stále sílící nešvar nepozorných řidičů, kteří si spíše než vozovky a dopravní situace všímají západu slunce nebo sami sebe. To má ale za následek nehodovost i vysokou úmrtnost těchto řidičů. Informoval o tom server Daily Dot.

"Nové technologie nám umožňují telefonovat, psát zprávy nebo e-maily a aktualizovat si sociální média během jízdy – všechny tyto akce, ale prokazatelně zvyšují riziko dopravní nehody," píše se na stránkách Národní bezpečnostní rady, která také vyhlásila duben jako měsíc, kdy je potřeba zvyšovat povědomí o možném rozptýlení během jízdy autem.

Ještě před pár lety se strážci zákona potýkali s nešvarem, jako je telefonování nebo psaní textových zpráv za volantem. V poslední době ale vzrostla obliba pořizování selfie, fotografování okolní krajiny a následné sdílení obrázků na sociální síť. A to vše během jízdy.

Americká pojišťovna zamířila za daty právě na sociální síť, a to zvláště na stránky pod hashtagem #whiledriving, který užívají lidé právě ke sdílení fotografií, které pořídili v jedoucím autě. Takových obrázků vzniklých za nebezpečných okolností je plno například na Twitteru nebo Instagramu.

Hashtag #whiledriving je poté nejčastěji spojován s výrazy jako – mraky, západ slunce, obloha atd., což napovídá, o co se řídící fotografové kromě vlastních selfie nejvíce zajímají. "Řidiči by měli držet své ruce na volantu, své oči zaměřit na silnici a pozornost na jízdu. Vzhledem k naší analýze ale mnozí spíše hledí na západ slunce, nebo sdílejí své fotografie v nebezpečných situacích," řekl Doug Smith Daily Dot z pojišťovny Erie.

Nejvíce hříšníků podle průzkumu pochází z Texasu, Kalifornie, Floridy, Jižní Karolíny a New Yorku, a to i přes to, že ve většině státu USA je používání mobilních zařízení za volantem přísně zakázáno.

#whiledriving

Fotka zveřejněná uživatelem Aurelio Serino (@aurelioserino),

"Přestože je pochopitelné, že chtějí sdílet malebné obrázky na sociálních sítích. Měli by si ale představit, že mohou být také poslední. Za to ale nestojí. Doufáme, že naše analýza pomůže, aby si takové věci vyřizovali doma," říká Smith a připomíná smutnou statistiku z roku 2014, kdy kvůli nepozornosti na amerických silnicích zemřelo 3179 lidí a 431 tisíc bylo zraněno.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy