Pro představení Simulante bande vznikl taneční vozík

Kultura Kultura
28. 4. 2012 13:05
Taneční skupina VerTeDance spolupracuje s tanečníky na vozíku
Foto: Jan Hromadko

Praha - Neotřelé možnosti pohybového vyjádření ze spolupráce zdravého a fyzicky handicapovaného člověka hledá taneční skupina VerTeDance v inscenaci Simulante bande, která má premiéru v neděli 29. dubna v pražském Divadle Archa.

Choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová si kladou za cíl ukázat alespoň malou část nečekaně široké škály problémů, se kterými se handicapovaní lidé den co den potýkají ve snaze žít normálně.

"Své výjimečné životní zkušenosti nemusí hrát, skutečně je totiž žijí," říká Kotlíková. Tyto prožitky - v kondenzované, ale humorné formě - přenáší choreografie skupiny VerTeDance na divadelní scénu, aby vytvořila působivé autentické dílo, které by diváka zaujme perspektivou pohledu na význam pojmu handicap. 

„Prvotně nám šlo o to, vytvořit pěkné představení. Zkoumaly jsme ženské tělo, jeho krásu a přitažlivost i jeho rozsahy a individuální limity. Omezený pohyb se pro nás stal inspirací a hnacím motorem, pro laiky svá, často neviditelná, omezení tanečníci přetavili do neuvěřitelných výkonů," říkají choreografky VerTeDance. Pro představení vznikl i vůbec první taneční vozík, který je kromě vyšší stability rovněž lehčí a lépe otáčivý, a navíc se jedná o zajímavý estetický prvek, jež inscenace náležitě využívá.

Hudbu k představení vytvořila skupina DVA, která s VerTeDance spolupracovala již na inscenaci Emigrantes. Po premiérovém představení, které začíná ve 20 hodin, bude následovat debata s tvůrci a účinkujícími.

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004. Uskupení tvoří tanečnice a choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová a světelný designér Pavel Kotlík. Za choreografii Tichomluva - Neočekávaný chod získali prestižní Cenu Sazky za objev v tanci 2005.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy