Předsedou poroty v Cannes bude Nanni Moretti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 1. 2012 22:12
V roce 2001 si odnesl Zlatou palmu za snímek Synův pokoj
Foto: guardian.co.uk

Paříž - Italský herec a režisér Nanni Moretti bude předsedat porotě letošního mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který se uskuteční na jihu Francie od 16. do 27. května.

Osmapadesátiletý Moretti tu v minulých ročních slavil úspěchy jako tvůrce. Představil v Cannes šest filmů, za Synův pokoj obdržel v roce 2001 hlavní cenu Zlatou palmu. Již v roce 1997 zde byl členem poroty. 

Ve svém zatím posledním snímku Habemus papam, který byl uveden i na loňském karlovarském festivalu, upřel pozornost na špičky katolické církve v čele s papežem. A povedlo se mu natočit melodrama, které jen naprázdno nehýří rozmáchlými gesty. Vliv na to mělo nepochybně obsazení Michela Piccoliho do role nově zvoleného a nervově se zhroutivšího papeže.

Šéf pořadatelů Thierry Frémaux poznamenal, že Moretti byl vybrán nejen pro nesporné umělecké kvality, ale také proto, že je Evropan.

Festival v Cannes měl v posledních letech americké předsedy poroty a je dobré se vrátit na starý kontinent, řekl Frémaux. Loni stál v čele poroty prestižní soutěžní přehlídky Robert De Niro a v roce 2010 Tim Burton.

 

Právě se děje

Další zprávy