Předsedou poroty v Cannes bude Nanni Moretti

Kultura ČTK Kultura, ČTK
22. 1. 2012 22:12
V roce 2001 si odnesl Zlatou palmu za snímek Synův pokoj
Foto: guardian.co.uk

Paříž - Italský herec a režisér Nanni Moretti bude předsedat porotě letošního mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který se uskuteční na jihu Francie od 16. do 27. května.

Osmapadesátiletý Moretti tu v minulých ročních slavil úspěchy jako tvůrce. Představil v Cannes šest filmů, za Synův pokoj obdržel v roce 2001 hlavní cenu Zlatou palmu. Již v roce 1997 zde byl členem poroty. 

Ve svém zatím posledním snímku Habemus papam, který byl uveden i na loňském karlovarském festivalu, upřel pozornost na špičky katolické církve v čele s papežem. A povedlo se mu natočit melodrama, které jen naprázdno nehýří rozmáchlými gesty. Vliv na to mělo nepochybně obsazení Michela Piccoliho do role nově zvoleného a nervově se zhroutivšího papeže.

Šéf pořadatelů Thierry Frémaux poznamenal, že Moretti byl vybrán nejen pro nesporné umělecké kvality, ale také proto, že je Evropan.

Festival v Cannes měl v posledních letech americké předsedy poroty a je dobré se vrátit na starý kontinent, řekl Frémaux. Loni stál v čele poroty prestižní soutěžní přehlídky Robert De Niro a v roce 2010 Tim Burton.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy