Magdalena Kožená získala německou Händelovu cenu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 11. 2012 15:16
Město Halle ocení Koženou za interpretaci děl svého rodáka
Foto: Profimédia

Berlín - Mezzosopranistka Magdalena Kožená dostane v Německu prestižní Händelovu cenu, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle. To se českou operní pěvkyni rozhodlo ocenit za její vynikající interpretace díla Georga Friedricha Händela.

Devětatřicetiletá rodačka z Brna cenu převezme příští rok 14. června během tradičních Händelových hudebních slavností ve středoněmeckém městě. V jejich rámci bude mít laureátka vlastní galakoncert.

Před Koženou toto ocení získala například její slavná italská kolegyně Cecilia Bartoliová nebo neméně známý britský dirigent sir John Eliot Gardiner. Loni jí byla poctěna nadějná německá pianistka Ragna Schirmerová.

Kožená v Německu dlouhodobě působí; její manžel sir Simon Rattle je šéfdirigentem Berlínských filharmoniků. Ministr kultury Saska-Anhaltska Stephan Dorgerloh, který jméno nové držitelky ceny oznámil, vyzdvihl její "okouzlující hlas", díky němuž si česká pěvkyně vydobyla na mezinárodní scéně prvotřídní renomé a těší se velkému uznání mezi hudebními odborníky. Kritiky i publikum si podle něj získala nejen coby operní diva, ale také svými písňovými recitály. V narážce na její atraktivní vzhled ji dokonce označil za "Bond-girl" operního světa.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy