Magdalena Kožená má nominaci na Oscara klasické hudby

ČTK ČTK
10. 7. 2012 21:02
Cenu časopisu Gramophone může operní pěvkyně získat podruhé
Operní zpěvačka Magdalena Kožená
Operní zpěvačka Magdalena Kožená | Foto: http://www.kozena.cz

Praha - Devětatřicetiletá brněnská rodačka Magdalena Kožená byla nominována hudebním časopisem Gramophone na prestižní cenu Umělec roku (Artist of the Year). Uznávané mezzosopranistce ocenění udělila přímo odborná porota již v roce 2004, letos tým vybraných odborníků vybral desítku umělců z celého světa. O tom, který z nich na podzim získá cenu za mimořádný přínos klasické hudbě v roce 2012, rozhodne veřejné hlasování.

Dalšími nominovanými jsou dirigenti Stéphane Denève a Andris Nelsons, sopranistka Natalie Dessayová, pianista a dirigent Daniel Barenboim, tenorista Joseph Calleja, pianista Jean-Efflam Bavouzet, houslistka Isabelle Faustová, kontratenorista Philippe Jaroussky a fortepianista Andreas Staier. Loni byl umělcem roku vyhlášen venezuelský dirigent Gustavo Dudamel.

Nominaci Kožené na cenu Umělec roku může podpořit veřejnost svým hlasem do 27. srpna na webu časopisu Gramophone. "V případě vítězství by Kožená byla prvním umělcem v historii cen Gramophone, který by prestižní ocenění Umělec roku získal dvakrát," uvedl manažer pěvkyně David Dittrich.

Magdalena Kožená
Magdalena Kožená | Foto: Aktuálně.cz

Kromě absolutního ocenění získala Kožená v minulosti také řadu cen časopisu Gramophone za jednotlivé nahrávky. Naposledy v roce 2009, kdy ji v kategorii recitál získala supraphonská nahrávka nedávno objevených partitur Tří fragmentů z opery Julietta Bohuslava Martinů. Kožená se na nahrávce zhostila titulní role dívky-přeludu.

V dílčích kategoriích uspěli i další čeští umělci, například v loňském roce časopis ocenil nahrávku Dvořákových kvartetů v podání souboru Pavel Haas Quartet. Nahrávku roku vybíralo 47 kritiků z více než 1000 alb vydaných během uplynulého roku. Nahrávka Dvořákových kvartetů opus 106 a 96, které vydal Supraphon, přinesla souboru nejen hlavní cenu, ale také ocenění v kategorii nejlepší nahrávka komorní hudby.

Časopis Gramophone, zaměřený na klasickou hudbu, o svých cenách tvrdí, že to jsou "nejvlivnější ocenění za klasickou hudbu na světě". Někteří lidé je přirovnávají k udělování Oscarů ve sféře filmové.

Světoznámá česká pěvkyně Kožená nedávno sklidila velký úspěch s pianistkou Micuko Učidaovou na festivalu Pražské jaro, kde přednesly repertoár od Gustava Mahlera, Clauda Debussyho a Oliviera Messiaena. Tuzemské publikum bude mít příležitost slyšet nominovanou pěvkyni na koncertě 16. září ve Španělském sále Pražského hradu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy