reklama
 
 

Magdalena Kožená má nominaci na Oscara klasické hudby

10. 7. 2012 21:02
Cenu časopisu Gramophone může operní pěvkyně získat podruhé

Praha - Devětatřicetiletá brněnská rodačka Magdalena Kožená byla nominována hudebním časopisem Gramophone na prestižní cenu Umělec roku (Artist of the Year). Uznávané mezzosopranistce ocenění udělila přímo odborná porota již v roce 2004, letos tým vybraných odborníků vybral desítku umělců z celého světa. O tom, který z nich na podzim získá cenu za mimořádný přínos klasické hudbě v roce 2012, rozhodne veřejné hlasování.

Dalšími nominovanými jsou dirigenti Stéphane Denève a Andris Nelsons, sopranistka Natalie Dessayová, pianista a dirigent Daniel Barenboim, tenorista Joseph Calleja, pianista Jean-Efflam Bavouzet, houslistka Isabelle Faustová, kontratenorista Philippe Jaroussky a fortepianista Andreas Staier. Loni byl umělcem roku vyhlášen venezuelský dirigent Gustavo Dudamel.

Nominaci Kožené na cenu Umělec roku může podpořit veřejnost svým hlasem do 27. srpna na webu časopisu Gramophone. "V případě vítězství by Kožená byla prvním umělcem v historii cen Gramophone, který by prestižní ocenění Umělec roku získal dvakrát," uvedl manažer pěvkyně David Dittrich.

Kromě absolutního ocenění získala Kožená v minulosti také řadu cen časopisu Gramophone za jednotlivé nahrávky. Naposledy v roce 2009, kdy ji v kategorii recitál získala supraphonská nahrávka nedávno objevených partitur Tří fragmentů z opery Julietta Bohuslava Martinů. Kožená se na nahrávce zhostila titulní role dívky-přeludu.

V dílčích kategoriích uspěli i další čeští umělci, například v loňském roce časopis ocenil nahrávku Dvořákových kvartetů v podání souboru Pavel Haas Quartet. Nahrávku roku vybíralo 47 kritiků z více než 1000 alb vydaných během uplynulého roku. Nahrávka Dvořákových kvartetů opus 106 a 96, které vydal Supraphon, přinesla souboru nejen hlavní cenu, ale také ocenění v kategorii nejlepší nahrávka komorní hudby.

Časopis Gramophone, zaměřený na klasickou hudbu, o svých cenách tvrdí, že to jsou "nejvlivnější ocenění za klasickou hudbu na světě". Někteří lidé je přirovnávají k udělování Oscarů ve sféře filmové.

Světoznámá česká pěvkyně Kožená nedávno sklidila velký úspěch s pianistkou Micuko Učidaovou na festivalu Pražské jaro, kde přednesly repertoár od Gustava Mahlera, Clauda Debussyho a Oliviera Messiaena. Tuzemské publikum bude mít příležitost slyšet nominovanou pěvkyni na koncertě 16. září ve Španělském sále Pražského hradu.

autor: ČTK | 10. 7. 2012 21:02

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama