Firth a Kidmanová se vracejí do druhé světové války

Kultura Kultura
30. 4. 2012 8:56
Dvojice si zahraje ve filmu The Railway Man podle knihy Erica Lomaxe
Zlaté Glóby - Colin Firth
Zlaté Glóby - Colin Firth | Foto: Reuters

Praha - Režisér Jonathan Teplitzky právě začíná ve Skotsku natáčet příběh, v němž poručík Eric Lomax po dobytí Singapuru v roce 1942 padl do japonského zajetí  a zbytek války strávil v internačním táboře. V Thajsku pro své věznitele pracoval na vojenské železnici a místní surové zacházení se ještě zhoršilo, když pomohl spoluvězňům sestavit rádio. Po letech beznaděje se vrátil do domovské země a byl povýšen na kapitána. Později se znovu setkal s jedním ze svých mučitelů, Nagasem Takashim, aby se s ním usmířil. Setkání proběhlo na legendárním mostu přes řeku Kwai, který byl postaven právě zajatci. Setkání bylo v roce 1995  dokumentárně zachyceno pod názvem Enemy My Friend.

Colin Firth se ve filmu ujme role staršího Lomaxe, zatímco na začátku příběhu jej bude představovat Jeremy Irvine, převážně divadelní herec, kterého jsme mohli nedávno vidět ve válečném dramatu Stevena Spielberga Válečný kůň jako Alberta Narracotta. Nicole Kidmanová bude hrát Lomaxovu manželku Patti.

"Jakákoliv éra, na kterou si vzpomenete, byla neslavná pro svoji brutalitu a ďábelské mučení," prohlásil Colin Firth. „Bohužel, neumím si představit čas, kdy to relevantní nebude. Myslím, že o čem se nemluví, je jejich dlouhodobý efekt. Občas vidíme příběhy o tom, jaké je to vracet se z války, ale nevidíme moc často příběhy o tom, jaké to je o desetiletí později. Tohle není jen portrét utrpení. Je to o vztazích, jak to trauma ovlivňuje intimní vztahy a lásku."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy