Firth a Kidmanová se vracejí do druhé světové války

Kultura Kultura
30. 4. 2012 8:56
Dvojice si zahraje ve filmu The Railway Man podle knihy Erica Lomaxe
Zlaté Glóby - Colin Firth
Zlaté Glóby - Colin Firth | Foto: Reuters

Praha - Režisér Jonathan Teplitzky právě začíná ve Skotsku natáčet příběh, v němž poručík Eric Lomax po dobytí Singapuru v roce 1942 padl do japonského zajetí  a zbytek války strávil v internačním táboře. V Thajsku pro své věznitele pracoval na vojenské železnici a místní surové zacházení se ještě zhoršilo, když pomohl spoluvězňům sestavit rádio. Po letech beznaděje se vrátil do domovské země a byl povýšen na kapitána. Později se znovu setkal s jedním ze svých mučitelů, Nagasem Takashim, aby se s ním usmířil. Setkání proběhlo na legendárním mostu přes řeku Kwai, který byl postaven právě zajatci. Setkání bylo v roce 1995  dokumentárně zachyceno pod názvem Enemy My Friend.

Colin Firth se ve filmu ujme role staršího Lomaxe, zatímco na začátku příběhu jej bude představovat Jeremy Irvine, převážně divadelní herec, kterého jsme mohli nedávno vidět ve válečném dramatu Stevena Spielberga Válečný kůň jako Alberta Narracotta. Nicole Kidmanová bude hrát Lomaxovu manželku Patti.

"Jakákoliv éra, na kterou si vzpomenete, byla neslavná pro svoji brutalitu a ďábelské mučení," prohlásil Colin Firth. „Bohužel, neumím si představit čas, kdy to relevantní nebude. Myslím, že o čem se nemluví, je jejich dlouhodobý efekt. Občas vidíme příběhy o tom, jaké je to vracet se z války, ale nevidíme moc často příběhy o tom, jaké to je o desetiletí později. Tohle není jen portrét utrpení. Je to o vztazích, jak to trauma ovlivňuje intimní vztahy a lásku."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy