Febiofest (2. den): Jak přežít Gay Pride ukáže Parade

Kultura Kultura
15. 3. 2013 18:30
Srbský snímek Parade se stal hitem na Balkáně
Pochod gayů ve filmu Parade ohrožují neonacisté
Pochod gayů ve filmu Parade ohrožují neonacisté | Foto: Aktuálně.cz

Febiofest /sobota/ - Druhý den (16.3.) pražského festivalu Febiofest by vás mohl zaujmout film Parade ze sekce Rytmy Balkánu. Snímek se promítá od 15:45 v šestém sále.

Srbská tragikomedie Srdjana Dragojeviće, která se v zemích bývalé Jugoslávie stala hitem, vypráví netradiční příběh homosexuálního páru - bojovníka za práva LGBT komunity a zároveň pořadatele svatebních hostin Radmila a veterináře Mirka. Jeho přáním je zorganizovat v Bělehradě pochod Pride, což však není jednoduché, protože v roce 2001 takový pokus skončil napadáním gayů neonacisty.

Snímek měl premiéru v sekci Panorama na letošním Berlinale, kde sklidil rozporuplné reakce. Získal Cenu diváků a Zvláštní uznání Ekumenické poroty za mimořádný střet sociálních hodnot a problémů naší společnosti. Na IMDb má Parade (Parada) hodnocení 7,4 z 10 bodů od více než pěti tisíc hlasujících.

Vyhněme se předsudkům, vyzývá režisér

Režisér chce podle svých slov svým filmem vyzvat k změně stereotypů a přehodnocení předsudků vůči homosexuálům. K natáčení a následků pochodu Pride řekl: "Konec filmu Parade jsem točil během loňského pochodu v Bělehradu, prvního "úspěšného" Pride pochodu v srbské historii. Jediný úspěch byl, že účastníci zůstali naživu. Šest a půl tisíce policistů chránilo méně než tisíc gay aktivistů a přátel proti sedmi tisícům chuligánů a neonacistů. Výsledkem pochodu bylo 300 zraněných policistů a chuligánů a demolice bělehradského centra. Opravdu věřím, že Parade pomůže, takže si budeme moci užít šťastný a veselý Pride pochod Bělehradem v následujících letech. Občas dokáže umění v tomto směru pomoci..."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy