Česká filharmonie pořádá koncert na pomoc zaplaveným

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 6. 2013 16:04
Koncert odvysílá v přímém přenosu Česká televize
Foto: Česká filharmonie

Praha - Na pomoc lidem postiženým záplavami se ve středu 26. června ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční mimořádný benefiční koncert České filharmonie.

Výtěžek podpoří veřejnou sbírku humanitární organizace Člověk v tísni. Na pořádání koncertu se s filharmoniky podílí Česká televize, která odvysílá koncert v přímém přenosu na programu ČT2 od 20:00.

"Do sbírky se budou moci zapojit i diváci, a to zasláním dárcovské DMS zprávy v průběhu večera," informovala tisková mluvčí České filharmonie Petra Zindulková.

Foto: ČTK

V podání České filharmonie zazní Klavírní koncert d moll Wolfganga Amadea Mozarta, jehož sólistou bude klavírista Jan Bartoš, a Osmá symfonie Antonína Dvořáka. Koncert bude řídit šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Jak on, tak filharmonici a sólista se vzdali svých honorářů.

"Záštitu nad koncertem převzal ministr financí. S prosbou o podporu jsme společně s úspěchem oslovili především finanční sektor. Očekáváme výtěžek v řádu milionů," popsal pozadí vzniku koncertu generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Vybrané peníze se většinou využijí na pomoc rodinám a domácnostem, které byly zasaženy velkou vodou a jejichž sociální podmínky nestačí na obnovu bydlení. Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni uvedl, že přispějí především na nákup vnitřního vybavení bytů a domů, například na pořízení nábytku, praček nebo sporáků. Za vybrané peníze se budou rekonstruovat i omítky a elektroinstalace, vymění se zatopené dveře, okna nebo podlahy.

"V těch nejtěžších případech, kdy je nutno nařídit demolici, můžeme přispět na vybudování nového domu. Pomoc budeme poskytovat vždy na konkrétní plány základní obnovy bydlení a vybavení," tvrdí Vyhnálek. Člověk v tísni bude každý případ řešit individuálně.

Pomoc se podle Vyhnálka nebude rozdělovat plošně jako kompenzace za vyplavení. Při rozhodování o výši pomoci je důležitá míra poškození majetku, finanční možnosti domácností při obnově svého bydlení a sociální podmínky. "Typickým příkladem může být rodina s dětmi, kde je žena na mateřské dovolené a muž musí uživit rodinu a zároveň vydělat dost peněz na rekonstrukci domu," dodal Vyhnálek, s tím, že podpořit mohou i třeba důchodce bez úspor, kteří by už nezískali úvěr na nákup zničeného vybavení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy