reklama
 
 

Česká filharmonie pořádá koncert na pomoc zaplaveným

12. 6. 2013 16:04
Koncert odvysílá v přímém přenosu Česká televize

Praha - Na pomoc lidem postiženým záplavami se ve středu 26. června ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční mimořádný benefiční koncert České filharmonie.

Výtěžek podpoří veřejnou sbírku humanitární organizace Člověk v tísni. Na pořádání koncertu se s filharmoniky podílí Česká televize, která odvysílá koncert v přímém přenosu na programu ČT2 od 20:00.

"Do sbírky se budou moci zapojit i diváci, a to zasláním dárcovské DMS zprávy v průběhu večera," informovala tisková mluvčí České filharmonie Petra Zindulková.

V podání České filharmonie zazní Klavírní koncert d moll Wolfganga Amadea Mozarta, jehož sólistou bude klavírista Jan Bartoš, a Osmá symfonie Antonína Dvořáka. Koncert bude řídit šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Jak on, tak filharmonici a sólista se vzdali svých honorářů.

"Záštitu nad koncertem převzal ministr financí. S prosbou o podporu jsme společně s úspěchem oslovili především finanční sektor. Očekáváme výtěžek v řádu milionů," popsal pozadí vzniku koncertu generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Vybrané peníze se většinou využijí na pomoc rodinám a domácnostem, které byly zasaženy velkou vodou a jejichž sociální podmínky nestačí na obnovu bydlení. Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni uvedl, že přispějí především na nákup vnitřního vybavení bytů a domů, například na pořízení nábytku, praček nebo sporáků. Za vybrané peníze se budou rekonstruovat i omítky a elektroinstalace, vymění se zatopené dveře, okna nebo podlahy.

"V těch nejtěžších případech, kdy je nutno nařídit demolici, můžeme přispět na vybudování nového domu. Pomoc budeme poskytovat vždy na konkrétní plány základní obnovy bydlení a vybavení," tvrdí Vyhnálek. Člověk v tísni bude každý případ řešit individuálně.

Pomoc se podle Vyhnálka nebude rozdělovat plošně jako kompenzace za vyplavení. Při rozhodování o výši pomoci je důležitá míra poškození majetku, finanční možnosti domácností při obnově svého bydlení a sociální podmínky. "Typickým příkladem může být rodina s dětmi, kde je žena na mateřské dovolené a muž musí uživit rodinu a zároveň vydělat dost peněz na rekonstrukci domu," dodal Vyhnálek, s tím, že podpořit mohou i třeba důchodce bez úspor, kteří by už nezískali úvěr na nákup zničeného vybavení.

autoři: Kultura, ČTK | 12. 6. 2013 16:04

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama