Futuristická nemocnice, svítící kostel i ranč z oceli. To jsou nejlepší budovy roku

Futuristická nemocnice, svítící kostel i ranč z oceli. To jsou nejlepší budovy roku
Vítězem letošního ročníku prestižní světové ceny za architekturu World Building of the Year 2018 se stal projekt kampusu pro seniory v Singapuru (WOHA Architects). Objekty nabízí bydlení ve 104 apartmánech a také dostupnou sociální a zdravotní péči.
Odborná porota dále vyzdvihla vizi architektů Sebastiána Monsalva Gómeze a Juana Davida Hoyose, kteří se pokusili znovu propojit řekou oddělené části kolumbijského města Medellín. Inženýrský a urbanistický projekt získal první cenu v kategorii Future Project of the Year 2018.
Ocenění za nejnápaditější využití barev putuje do rukou irského architekta Toma de Paora za návrh budovy kina ve městě Galway.
Světovým interiérem roku (World Interior of the Year) se stal návrh designérů JAC pro dům světoznámého architekta Tadaa Andóa na jihokorejském ostrově Čedžu.
Foto: World Architecture Festival
Petra Jansová Petra Jansová
4. 12. 2018 14:39
Vítězem letošního ročníku prestižní architektonické soutěže Světová stavba roku, vyhlašované v rámci světového festivalu architektury World Architecture Festival, se stal projekt čtvrti v Singapuru určené pro seniory. Odborná porota, v níž zasedlo 130 architektů z 35 zemí světa, vyzdvihla také projekt ekologické stanice v chilské poušti, přestavbu nevyužívaného sila na muzeum v Kapském Městě nebo dostavbu elektrárny ve Finsku. Ceny se předávaly 30. listopadu na slavnostním vyhlášení v Amsterdamu. V galerii si prohlédněte některé z vítězných projektů.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy