Futuristická nemocnice, svítící kostel i ranč z oceli. To jsou nejlepší budovy roku

Futuristická nemocnice, svítící kostel i ranč z oceli. To jsou nejlepší budovy roku
Vítězem letošního ročníku prestižní světové ceny za architekturu World Building of the Year 2018 se stal projekt kampusu pro seniory v Singapuru (WOHA Architects). Objekty nabízí bydlení ve 104 apartmánech a také dostupnou sociální a zdravotní péči.
Odborná porota dále vyzdvihla vizi architektů Sebastiána Monsalva Gómeze a Juana Davida Hoyose, kteří se pokusili znovu propojit řekou oddělené části kolumbijského města Medellín. Inženýrský a urbanistický projekt získal první cenu v kategorii Future Project of the Year 2018.
Ocenění za nejnápaditější využití barev putuje do rukou irského architekta Toma de Paora za návrh budovy kina ve městě Galway.
Světovým interiérem roku (World Interior of the Year) se stal návrh designérů JAC pro dům světoznámého architekta Tadaa Andóa na jihokorejském ostrově Čedžu.
Foto: World Architecture Festival
Petra Jansová Petra Jansová
4. 12. 2018 14:39
Vítězem letošního ročníku prestižní architektonické soutěže Světová stavba roku, vyhlašované v rámci světového festivalu architektury World Architecture Festival, se stal projekt čtvrti v Singapuru určené pro seniory. Odborná porota, v níž zasedlo 130 architektů z 35 zemí světa, vyzdvihla také projekt ekologické stanice v chilské poušti, přestavbu nevyužívaného sila na muzeum v Kapském Městě nebo dostavbu elektrárny ve Finsku. Ceny se předávaly 30. listopadu na slavnostním vyhlášení v Amsterdamu. V galerii si prohlédněte některé z vítězných projektů.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Vojtěch Filip může po infarktu opustit nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu může opustit nemocnici. Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

Do nemocnice, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, byl Filip přijat ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

Další zprávy