Stalo se tak 14. května u pacienta, který dříve podstoupil neurochirurgický zákrok kvůli epilepsii. Čip mu byl implantován do spánkového laloku, který zpracovává sluchové informace a kóduje paměť.
Dvacetiminutová operace potvrdila, že zařízení je schopné zaznamenat nervovou aktivitu a lze ho bezpečně zavést i odstranit z lidské mozkové tkáně. Pro desetiletý start-up jde o důležitý milník, který mu umožňuje vstoupit do další klinické fáze vývoje.
"Na ovcích jsme ukázali, že naše zařízení je z hlediska dat a dlouhověkosti nejlepší ve své třídě," řekl zakladatel a generální ředitel společnosti Paradromics Matt Angle.
“What we're working on right now may eventually allow for either replacement or restoration of motor or speech function for people with disabilities," Willsey said.
— Michigan Neurosurgery (@umichneuro) June 2, 2025
Read more: https://t.co/8LhO4U3AJA pic.twitter.com/GD65Scw7bG
Nyní poprvé použili toto zařízení u lidského pacienta. Systém Connexus BCI umí číst nervové signály, nikoli soukromé myšlenky člověka, a převádět je za pomoci umělé inteligence na syntetickou řeč, text a ovládání kurzoru. Jeho první zamýšlené využití má pacientům s těžkým motorickým postižením, jako ochrnutí, poranění míchy nebo mrtvice, pomoct obnovit řeč a umožnit komunikovat prostřednictvím počítače.
"Tato práce nás přibližuje o jeden významný krok k poskytování léčby pacientům se závažnými nenaplněnými zdravotními potřebami," doplňuje neurochirurg a biomedicínský inženýr z Michiganské university Matthew Willsey. Tento zákrok je jen prvním z několika operací plánovaných v příštích několika měsících. Jakmile americké regulační orgány udělí společnosti schválení, Paradromics plánuje už koncem letošního roku zahájit formální klinické studie. Zaměřovat by se měly na dlouhodobou bezpečnost a výkonnost u lidských pacientů.
Samotný implantát je menší než americký deseticent a obsahuje 420 drobných jehličkových elektrod, které se zavádějí přímo do mozkové tkáně a zaznamenávají signály z jednotlivých neuronů. Na podobném principu pracuje také implantát konkurenční společnosti Neuralink, který se rovněž propojuje s mozkovou tkání. Další společnosti pak používají méně invazivní metody, například Precision Neuroscience testuje implantát spočívající na povrchu mozku a Synchron zařízení zavádí do cévy.