Konec asistenčních koní, prasat a pávů v letadlech. Aerolinky mění přepravní podmínky

ČTK ČTK
4. 12. 2020 9:35
Americké letecké dopravní společnosti už nebudou muset převážet v kabině letadla nejrůznější zvířata, o nichž cestující tvrdí, že jsou jejich emocionální podpora.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Éra koní, prasat, pávů a krocanů, které se lidé pokusili vzít s sebou na palubu "z psychologických důvodů", tak končí, informuje zpravodajský portál BBC. Podle středečního rozhodnutí amerického ministerstva dopravy jsou jedinými zvířaty, která mohou být považována za asistenční, psi.

Ministerstvo vysvětlilo, že neobvyklá zvířata v kabině letadla "narušila důvěru lidí v legitimitu asistenčních zvířat". Aerolinky dříve upozorňovaly, že lidé pravidel týkajících se přepravy asistenčních zvířat zneužívali a jiní pasažéři si pak stěžovali. Navíc byla dosavadní praxe podle přepravců nebezpečná a vzrostl počet incidentů, při kterých zvíře jiného cestujícího kouslo.

Dosud totiž na federální úrovni neexistovala regulace týkající se problematiky zvířat představujících emocionální podporu, takže přepravci s nimi museli zacházet jako s asistenčními zvířaty, která mají na rozdíl od mazlíčků za zákona právo na přepravu zdarma.

Za asistenční psy mohou být podle nových pravidel považováni ti, kteří jsou "cvičení k práci nebo úkonům ve prospěch osoby s postižením". S ostatními zvířaty by nově dopravní společnosti měly nakládat jako s mazlíčky a umisťovat je za poplatek do zavazadlového prostoru.

Mohlo by vás zajímat: Psí detektory na covid-19

Psí detektory na covid-19. Celníci už pro pražské letiště cvičí šest psů | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

před 26 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy