Vtipy o transsexuálech připravily komika o show. Chappelle nesmí do proslulého klubu

Magazín Magazín
22. 7. 2022 10:00
Americký komik Dave Chappelle nevystoupí v proslulém klubu First Avenue v Minneapolis. Společnost jeho středeční show zrušila jen několik hodin před začátkem akce, rozhodla se tak po negativních reakcích části veřejnosti na sociálních sítích, které vadí Chapellovy vtipy na účet transsexuálů.
komik Dave Chappelle
komik Dave Chappelle | Foto: Reuters

Chappelle patří k americké špičce v komediálním žánru stand-upu. Ve svých vyjádřeních trvá na tom, že proti LGBT komunitě nechová zášť, ale pouze hájí svobodu umělecké tvorby, která zahrnuje i vtipkování o transsexuálech. Jak uvedl časopis Variety, lístky na jeho středeční vystoupení se okamžitě vyprodaly, stejně rychle se ale na internetu rozhořela diskuse odpůrců plánované show. 

"Je odporné, že u vás Dave (Chappelle) smí vystoupit navzdory tomu, že vaše vlastní vnitřní předpisy přímo uvádějí, že homofobní a transfobní narážky nejsou tolerovány," nechal se slyšet jeden z kritiků komika. 

Foto: Reuters

Klub tlaku vzápětí ustoupil a omluvil se s tím, že porušil vlastní vysoké nároky a zklamal své fanoušky. "Tým First Avenue spolu s vámi tvrdě pracoval na tom, aby naše prostory patřily k těm nejbezpečnějším v zemi. Věříme v pestrost názorů a ve svobodu uměleckého projevu, tím, že jsme ji ctili, jsme ale pustili ze zřetele, jaký to bude mít dopad," píše společnost ve veřejném prohlášení. Show se proto přesunula do jiného klubu.

Chappelle dráždí komunitu LGBT dlouhodobě. Poprask vyvolal jeho speciál The Closer pro Netflix, v němž se do lidí, kteří prošli změnou pohlaví, několikrát strefoval. Pořad byl mimochodem nominován na jednu z televizních cen Emmy. "Své právo" na nekorektní vtipkování o transsexuálech ve vystoupení hájil i historkou o přátelství s transsexuální komičkou Daphne Dormanovou, která jeho humor neodsuzovala a Chappelle ji dokonce nechal svá vystoupení zahajovat. Dormanová se kvůli sporu zapojila do twitterové hádky s LGBT komunitou, dočkala se odsouzení a podle komika si následně vzala život. Chappelle proto založil sbírku na podporu její osiřelé dcery.

Odpůrce nepřesvědčil

Zmínkou o tragické smrti kamarádky svou show uzavřel, odpůrce má ale dál. "Chapelle by si mohl alespoň uvědomit, že jeho vtipy mohou být špatně pochopeny a použity tak, aby transsexuály zranily," píše ve svém článku novinářka deníku Vox Aja Romanová. V souvislosti se sebevraždou Chappellovy kamarádky uvádí statistiku, podle níž více než padesát procent náctiletých členů trans komunity v minulém roce zvažovalo sebevraždu. Autorka se domnívá, že Chappellovy vtipy přispívají k vytváření nepřátelského prostředí. 

Na Netflixu se nedávno objevil další speciál Na jméně nesejde, který je de facto komikovým proslovem na půdě jeho alma mater Duke Ellington School of the Arts ve Washingtonu D.C. Škola si původně přála po komikovi pojmenovat své divadlo. Chappelle to ale po diskusi s místními studenty odmítl. Když si od nich vyslechl kritiku svého dřívějšího pořadu The Closer a důvody, proč by neměl některé vtipy říkat, navrhl nechat pojmenovat místo Divadlem umělecké svobody a projevu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy