Káva v kojeneckých lahvích rozlítila arabské úřady. Hanobíte islám, kritizují lidé

ČTK ČTK
17. 3. 2021 9:32
Kavárenský řetězec v arabských státech Perského zálivu začal tento měsíc nabízet ledovou kávu a další studené nápoje v kojeneckých lahvích. Podivný trend vyvolal rozporuplné reakce. Zatímco některé zákazníky změna nadchla, jiné zmátla a mnohé pobouřila. Reakce úřadů tak na sebe nenechala dlouho čekat. 
Foto: Instagram.com/einstein_kw

S kuriózním výstřelkem přišel řetězec Einstein Cafe, který má kavárny ve Spojených arabských emirátech, Kuvajtu či Bahrajnu. Namísto běžných papírových kelímků začala společnost nabízet husté mléčné nápoje v kojeneckých lahvích. Inspirací jí přitom byly snímky nového trendu na sociálních sítích.

Ačkoliv franšíze nejsou produkty inspirované dětmi cizí - nejoblíbenější milkshake kavárenského řetězce má příchuť dětské rýžové kašičky-, obrovská poptávka po nápojích v kojeneckých lahvích překonala očekávání. Zdá se, že podivný trend pro mnohé představoval únik od nahromaděného stresu a úzkosti z pandemie covidu-19.

"Každý si to chtěl koupit. Lidé volali celý den, aby nám řekli, že přijdou s přáteli, že přijdou s tátou a mámou," řekl generální ředitel Einstein Cafe ve Spojených arabských emirátech Júnis Mula. "Po mnoha měsících pandemie a tolika problémech začali lidé fotit, bavili se, vzpomínali na dětství," dodal.

Před kavárnami franšízy se tvořily dlouhé fronty. Lidé všech věkových skupin postávali na chodnících a čekali, až budou mít příležitost pít z kojeneckých lahví kávu či džus. Někteří nadšenci si dokonce do jiných kaváren přinesli vlastní kojenecké láhve a prosili rozpačité baristy, aby jim do nich připravili nápoj.

Snímky barevných lahviček s ještě barevnějšími nápoji získaly na Instagramu tisíce lajků a zaplavily sociální síť TikTok. Zda šlo o reakci na nejistotu dnešního světa či základní instinkt, není jasné. V každém případě se však zrodil nový trend.

Kritika však na sebe nenechala dlouho čekat. Pod příspěvky s kojeneckými lahvičkami se brzy začaly hromadit urážlivé komentáře. "Lidé byli naštvaní, říkali hrozné věci, že hanobíme islám a muslimskou kulturu," uvedl Mula.

Vlna nevole se nakonec dostala až k vládě. Dubajské úřady vzápětí tvrdě zakročily. Inspektoři vtrhli do kaváren, lahve v kojeneckých nápojích zakázali a udělili vysoké pokuty.

"Nejenže takové nevybíravé používání kojeneckých lahví odporuje místní kultuře a tradicím, ale nesprávné zacházení s lahví během plnění může také přispět k šíření covidu-19," stojí ve vládním prohlášení, které patrně odkazuje i na skutečnost, že si lidé nosili kojenecké lahve i do jiných kaváren. Podle úřadů na trend upozornili uživatelé sociálních sítí.

S odporem se výstřelek setkal také v Kuvajtu, kde vláda dočasně kavárny řetězce zavřela, nebo v Bahrajnu, kde ministerstvo obchodu vyslalo do kaváren policejní hlídky s kamerami a varovalo majitele, že podávání nápojů v kojeneckých lahvích "odporuje bahrajnským zvykům a tradici". Omán vyzval občany, aby lidi, kteří pijí nápoje z kojeneckých lahví, nahlásili na horké lince úřadu pro ochranu spotřebitele. Trend ostře zkritizovali také uživatelé twitteru a média v Saúdské Arábii.

Není to přitom poprvé, co se ochránci tradic v arabských zemích zaměřili na fenomény sociálních sítí. Poněkud vágní formulce příslušných zákonů v celém regionu dává úřadům široké pravomoci k potlačení veřejné nemravnosti a neslušnosti, píše agentura AP. Loni na jaře byl ve Spojených arabských emirátech zatčen cizinec, který na TikTok umístil video, v němž kýchá do bankovky. Podle úřadů svým chováním poškozoval pověst země.

Mohlo by vás zajímat: Křik místo výtěru, aneb jak se dá testovat na covid-19

Křik a zpěv místo výtěru. Nizozemec přišel s novým testem na covid, trvá tři minuty | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy