reklama
 
 

Katar nabízí "vylepšenou" Arábii

19. 8. 2011 16:00
Malý emirát nabízí "novou Arábii" - umělý ostrov, supermoderní města i několik střípky historie

Nenajdete tu svůj "velký arabský sen", zemi plnou velbloudů, zemi plně závislou na rybolovu, loďařství nebo sběru perel. Starý svět tu zmizel, aby na jeho základech - bohatě dotovaná ropnými dolary - vyrostla "nová Arábie". Ta se ke svým základům sice nepostavila zády, ale výrazně ji proměnila.

Moderní budovy, komerční a nákupní centra, luxusní hotely, muzea dnešního "klimatizovaného" Kataru vám dají na chvíli zapomenout na venkovní teploty, které tu normálně sahají i k více než 40 °C. Ropa a zemní plyn tento emirát kompletně proměnili - a během své dovolené to uvidíte na každém kroku.

Co je nejzajímavějšího na hlavním městě Dauhá, ve kterém žijí více než tři čtvrtiny celé katarské populace?

Určitě byste tu neměli vynechat Muzeum islámského umění nebo muzeum "Mathaf", které se věnuje moderní arabské tvorbě. Trochu jiného ražení je "Villaggio Mall", nákupní centrum v benátském stylu, ve kterém nechybí kanály ani gondoly. Tradičnější trhy a restaurace pak najdete na "Souq Wagif", který se navečer stává jiným světem a nabízí spoustu zábavy a míst, kde se dobře najíst, nebo si zatančit.

V hlavním městě se také pořádá mnoho sportovních akcí, včetně velkých podniků - Katar například pravidelně hostí motocyklové závody série Moto GP. V roce 2006 zde probíhaly velkolepé Asijské hry a na začátku letošního roku se zde konalo fotbalové mistrovství Asie. To mělo být zároveň "generálkou" na Mistrovství světa ve fotbale, které se tu bude konat v roce 2022.

Chcete zažít nebo vidět něco unikátního? Co třeba "perlu" Kataru, uměle vyrobený ostrov, nabízející nespočet restaurací a dalších míst, kde si lze užít den i noc.

Katar je obklopen mořem, a proto jsou všechny možné vodní sporty samozřejmostí, stejně jako bělostné pláže a nádherné moře. Děti pak naleznou dostatek zábavy i v bazénech a akvaparcích.

Zájemci o historii, kteří si přejí vidět na vlastní oči alespoň její zbytky, by rozhodně měli navštívit některou z místních pevností - ať už třeba "Al-Thughab", obdélníkovou pevnost se čtyřmi věžemi, postavenou v období od 17. do 19. století. Nebo pevnost "Al-Zubarah", čtvercovou stavbu vybudovanou v roce 1938. Během let sloužila ke střežení pobřeží, užívána armádou a nakonec přeměněna v muzeum.

V Kataru si přijdou na své prakticky všichni, milovníci moderních měst a jejich výdobytků, ale také i ti, co se rádi vydají prozkoumávat poušť, rybařit, zahrát si golf, a nebo si jen tak užít tepla a slunce.

autor: Betty Růžičková | 19. 8. 2011 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama