Video: Designér navrhl kapesní větrnou elektrárnu. Nabije telefon i v extrémních podmínkách

7. 3. 2017 17:23
Německý designér Nils Ferber navrhl malou kapesní větrnou elektrárnu. Dokáže nabíjet například mobilní telefon a může být užitečná třeba při horské turistice a dalších outdoorových aktivitách. Inspirovalo ho to, že se dnes pro podobné účely využívají většinou jen malé solární panely.
Kapesní větrná turbína nabije telefon i v extrémních podmínkách | Video: Nils Ferber

Podle Nisle Ferbera, který studoval design v Německu a poté ve Švýcarsku, začala hrát malá elektronika (jako jsou mobilní telefony a navigace) velmi důležitou roli při turistice. A lidé se stále častěji potýkají s tím, že potřebují dobít své mobily, fotoaparáty, hodinky nebo navigace.

"Dostupným řešením tohoto problému byly v poslední době pouze solární panely, které jsou ovšem závislé na množství slunečního svitu," říká designér. Jeho větrná elektrárnička by podle něj měla být alternativou, neboť funguje i za špatného počasí a v noci. Dají se z ní také v noci nebo za větru nabíjet malé powerbanky (zásobní zdroje proudu), které pak mohou posloužit v době bezvětří.

Design vychází z toho, aby se celé zařízení dalo lehce složit, nezabíralo mnoho místa a bylo snadno přenosné. "Momentální návrh je optimalizován pro nabíjení malých přístrojů pomocí USB. Celý systém je ovšem možné velmi snadno navrhnout i v mnohem větším měřítku, a může tak být ve větších variantách použitelný i pro mnoho jiných věcí," říká designér, který svůj vynález prezentoval mimo jiné v soutěži vynálezců James Dyson Award.

 

Právě se děje

Další zprávy