Video: Designér navrhl kapesní větrnou elektrárnu. Nabije telefon i v extrémních podmínkách

7. 3. 2017 17:23
Německý designér Nils Ferber navrhl malou kapesní větrnou elektrárnu. Dokáže nabíjet například mobilní telefon a může být užitečná třeba při horské turistice a dalších outdoorových aktivitách. Inspirovalo ho to, že se dnes pro podobné účely využívají většinou jen malé solární panely.
Kapesní větrná turbína nabije telefon i v extrémních podmínkách | Video: Nils Ferber

Podle Nisle Ferbera, který studoval design v Německu a poté ve Švýcarsku, začala hrát malá elektronika (jako jsou mobilní telefony a navigace) velmi důležitou roli při turistice. A lidé se stále častěji potýkají s tím, že potřebují dobít své mobily, fotoaparáty, hodinky nebo navigace.

"Dostupným řešením tohoto problému byly v poslední době pouze solární panely, které jsou ovšem závislé na množství slunečního svitu," říká designér. Jeho větrná elektrárnička by podle něj měla být alternativou, neboť funguje i za špatného počasí a v noci. Dají se z ní také v noci nebo za větru nabíjet malé powerbanky (zásobní zdroje proudu), které pak mohou posloužit v době bezvětří.

Design vychází z toho, aby se celé zařízení dalo lehce složit, nezabíralo mnoho místa a bylo snadno přenosné. "Momentální návrh je optimalizován pro nabíjení malých přístrojů pomocí USB. Celý systém je ovšem možné velmi snadno navrhnout i v mnohem větším měřítku, a může tak být ve větších variantách použitelný i pro mnoho jiných věcí," říká designér, který svůj vynález prezentoval mimo jiné v soutěži vynálezců James Dyson Award.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy