Kanye West chce zrušení zákazu otroctví. Nezná dějiny a nečte, kritizují rapera

Magazín Magazín
1. 10. 2018 14:04
Americký raper Kanye West na Twitteru vyzval ke zrušení třináctého dodatku americké ústavy, který zakazuje otroctví a nevolnictví.
Foto: ČTK/AP

Americký raper Kanye West svým posledním příspěvkem na Twitteru opět rozpoutal vášnivou diskusi. Po víkendovém vystoupení v televizní show Saturday Night Live, v níž se objevil v čepici s trumpovským mottem Make America Great Again, vyzval ke zrušení 13. dodatku americké ústavy, který zakazuje otroctví.

"Je to dobré, Amerika se opět stává velkou. Budeme stavět továrny a vytvářet pracovní místa doma. Poskytneme práci všem, kteří jsou svobodní, protože zrušíme 13. dodatek americké ústavy," uvedl na na Twitteru.

Příspěvkem, v němž v podstatě žádá, aby znovu bylo zavedeno otrokářství, rozlítil řadu svých fanoušků. Nejostřeji ale na jeho status reagoval americký herec Chris Evans.

"Není nic šílenějšího než debatovat s někým, kdo nezná historii, nečte knihy a svoji krátkozrakost prezentuje jako ctnost," uvedl Evans v diskusi.

Na Twitteru rovněž padla řada teorií, v nichž se lidé snažili přijít na to, jak West svoje vyjádření ve skutečnosti myslel.

"Zřejmě odkazuje na tu část dodatku, v níž se píše o otroctví jako o trestu za spáchání zločinu. Vězeňská práce je v podstatě velmi podobná otroctví," spekuluje jeden z diskutujících. 

Třináctý dodatek americké ústavy z roku 1865 zakazuje ve Spojených státech a na území jim podléhající otroctví i nevolnictví s výjimkou výkonu trestu.

Toto vysvětlení podporuje i fakt, že během vystoupení v noční show měl West mikinu s nápisem "Osvoboďte Hoovera" (Free Hoover) odkazující se na vůdce chicagského gangu Larryho Hoovera. Ten v současné době pracuje v coloradské věznici právě při výkonu trestu.

Jak píše server The Wrap, který na přestřelku na sociálních sítích upozornil, není to poprvé, co se West veřejně dotkl tématu otroctví. V květnovém rozhovoru pro server TMZ uvedl, že otroctví Afroameričanů byla jejich volba.

"Když slýchávám o 400letém otroctví… to zní už jako volba," řekl tehdy West. I tehdy jeho kontroverzní prohlášení vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. 

Raper sklidil kritiku i za veřejnou podporu současného amerického prezidenta. "Kdybych se bál rasismu, už dávno bych opustil Spojené státy," dodal v narážce na připomínky, že Trumpova politika je rasistická.  

 

Právě se děje

před 46 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy