Kanye West chce zrušení zákazu otroctví. Nezná dějiny a nečte, kritizují rapera

Magazín Magazín
1. 10. 2018 14:04
Americký raper Kanye West na Twitteru vyzval ke zrušení třináctého dodatku americké ústavy, který zakazuje otroctví a nevolnictví.
Foto: ČTK/AP

Americký raper Kanye West svým posledním příspěvkem na Twitteru opět rozpoutal vášnivou diskusi. Po víkendovém vystoupení v televizní show Saturday Night Live, v níž se objevil v čepici s trumpovským mottem Make America Great Again, vyzval ke zrušení 13. dodatku americké ústavy, který zakazuje otroctví.

"Je to dobré, Amerika se opět stává velkou. Budeme stavět továrny a vytvářet pracovní místa doma. Poskytneme práci všem, kteří jsou svobodní, protože zrušíme 13. dodatek americké ústavy," uvedl na na Twitteru.

Příspěvkem, v němž v podstatě žádá, aby znovu bylo zavedeno otrokářství, rozlítil řadu svých fanoušků. Nejostřeji ale na jeho status reagoval americký herec Chris Evans.

"Není nic šílenějšího než debatovat s někým, kdo nezná historii, nečte knihy a svoji krátkozrakost prezentuje jako ctnost," uvedl Evans v diskusi.

Na Twitteru rovněž padla řada teorií, v nichž se lidé snažili přijít na to, jak West svoje vyjádření ve skutečnosti myslel.

"Zřejmě odkazuje na tu část dodatku, v níž se píše o otroctví jako o trestu za spáchání zločinu. Vězeňská práce je v podstatě velmi podobná otroctví," spekuluje jeden z diskutujících. 

Třináctý dodatek americké ústavy z roku 1865 zakazuje ve Spojených státech a na území jim podléhající otroctví i nevolnictví s výjimkou výkonu trestu.

Toto vysvětlení podporuje i fakt, že během vystoupení v noční show měl West mikinu s nápisem "Osvoboďte Hoovera" (Free Hoover) odkazující se na vůdce chicagského gangu Larryho Hoovera. Ten v současné době pracuje v coloradské věznici právě při výkonu trestu.

Jak píše server The Wrap, který na přestřelku na sociálních sítích upozornil, není to poprvé, co se West veřejně dotkl tématu otroctví. V květnovém rozhovoru pro server TMZ uvedl, že otroctví Afroameričanů byla jejich volba.

"Když slýchávám o 400letém otroctví… to zní už jako volba," řekl tehdy West. I tehdy jeho kontroverzní prohlášení vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. 

Raper sklidil kritiku i za veřejnou podporu současného amerického prezidenta. "Kdybych se bál rasismu, už dávno bych opustil Spojené státy," dodal v narážce na připomínky, že Trumpova politika je rasistická.  

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy