Kanye West chce zrušení zákazu otroctví. Nezná dějiny a nečte, kritizují rapera

Magazín Magazín
1. 10. 2018 14:04
Americký raper Kanye West na Twitteru vyzval ke zrušení třináctého dodatku americké ústavy, který zakazuje otroctví a nevolnictví.
Foto: ČTK/AP

Americký raper Kanye West svým posledním příspěvkem na Twitteru opět rozpoutal vášnivou diskusi. Po víkendovém vystoupení v televizní show Saturday Night Live, v níž se objevil v čepici s trumpovským mottem Make America Great Again, vyzval ke zrušení 13. dodatku americké ústavy, který zakazuje otroctví.

"Je to dobré, Amerika se opět stává velkou. Budeme stavět továrny a vytvářet pracovní místa doma. Poskytneme práci všem, kteří jsou svobodní, protože zrušíme 13. dodatek americké ústavy," uvedl na na Twitteru.

Příspěvkem, v němž v podstatě žádá, aby znovu bylo zavedeno otrokářství, rozlítil řadu svých fanoušků. Nejostřeji ale na jeho status reagoval americký herec Chris Evans.

"Není nic šílenějšího než debatovat s někým, kdo nezná historii, nečte knihy a svoji krátkozrakost prezentuje jako ctnost," uvedl Evans v diskusi.

Na Twitteru rovněž padla řada teorií, v nichž se lidé snažili přijít na to, jak West svoje vyjádření ve skutečnosti myslel.

"Zřejmě odkazuje na tu část dodatku, v níž se píše o otroctví jako o trestu za spáchání zločinu. Vězeňská práce je v podstatě velmi podobná otroctví," spekuluje jeden z diskutujících. 

Třináctý dodatek americké ústavy z roku 1865 zakazuje ve Spojených státech a na území jim podléhající otroctví i nevolnictví s výjimkou výkonu trestu.

Toto vysvětlení podporuje i fakt, že během vystoupení v noční show měl West mikinu s nápisem "Osvoboďte Hoovera" (Free Hoover) odkazující se na vůdce chicagského gangu Larryho Hoovera. Ten v současné době pracuje v coloradské věznici právě při výkonu trestu.

Jak píše server The Wrap, který na přestřelku na sociálních sítích upozornil, není to poprvé, co se West veřejně dotkl tématu otroctví. V květnovém rozhovoru pro server TMZ uvedl, že otroctví Afroameričanů byla jejich volba.

"Když slýchávám o 400letém otroctví… to zní už jako volba," řekl tehdy West. I tehdy jeho kontroverzní prohlášení vyvolalo vlnu kritiky na sociálních sítích. 

Raper sklidil kritiku i za veřejnou podporu současného amerického prezidenta. "Kdybych se bál rasismu, už dávno bych opustil Spojené státy," dodal v narážce na připomínky, že Trumpova politika je rasistická.  

 

Právě se děje

Další zprávy