reklama
 
 

Žena má na zahradě umělé dinosaury. Sousedi ji žalují, považují její dům za ohyzdný

19. 3. 2019 14:39
Kalifornské městečko Hillsborough nedaleko San Francisca je známé svými architektonickými zajímavostmi, svůj dům si zde postavil také slavný americký architekt Frank Lloyd Wright. Stojí zde však také velmi specifický dům ve stylu Flintstoneových s dinosaury na zahradě, který je trnem v oku místních obyvatel.

Dům se zářivými barvami jako by z oka vypadl domu Freda a Wilmy Flinstoneových v seriálovém Bedrocku. A lidé, kteří projíždějí okolo, jej rozhodně nemohou minout. A právě to místním obyvatelům vadí. 

Současná majitelka Florence Fangová dům koupila v roce 2017 a na zahradu místo trpaslíků přidala obří kovové sochy dinosaurů, postavy z Flintstoneů a velký nápis Yabba-dabba-doo u vjezdu na pozemek.

Fangová kvůli svému specifickému vkusu teď čelí žalobě z veřejného pohoršení, které její dům údajně vyvolává. Deník The Guardian přitom citoval žalobu, podle které si dinosaury a další vylepšení na pozemku rozmístila protiprávně.

Byla proto několikrát vyzvána, aby práce zastavila. A úřady navíc pozemek označily za "velmi viditelnou ohyzdnost, která nedodržuje standardy sousedského soužití". Její vnuk agentuře AP řekl, že "dinosauři jsou krásní, spoustu lidí rozesmějí, a měli by tam proto zůstat". 

Majitelka nemovitosti loni zaplatila pokutu 200 dolarů (v přepočtu zhruba 4540 korun), ale dinosauří sbírku na zahradě ponechala. 

Experimentální dům byl postaven v 70. letech architektem Williamem Nicholsonem. Při výstavbě navíc byla použita technika sprejování betonu torkretovacím strojem na výztuže tak, aby vznikly zakřivené linie stavby. 

Pokud dají úřady žalujícím za pravdu, flintstoneovský dům se možná brzy bude muset změnit na méně nápadnou verzi. Podobný osud kdysi potkal i simpsonovský dům v nevadském Hendersonu, připomíná britský deník. 

Video: Studenti navrhli útulny pro turisty v Krkonoších

Studenti Fakulty architektury postavili útulny pro Krkonošský národní park | Video: Tomáš Cetkovský, Iva Studená |  01:05

autor: Magazín | 19. 3. 2019 14:39

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama